Fialové květy levandule skrývají mnohem více než jen uklidňující aroma. Proměněny v olej nabízejí překvapivá zdravotní pozitiva – od zklidnění nervů a tlumení bolesti až po zlepšení paměti, omlazení pleti, rychlejší hojení ran a odpuzení hmyzu.
Opojně vonící levandule je historickou bylinkovou stálicí. Jako lék na nespavost ji využívali už starověcí Řekové a Římané si kvítky zase přidávali do koupele. Odtud vlastně pochází i její jméno, které se odvozuje z latinského slova lavare, což znamená mýt. I když je tato rostlina i olej z ní tvořený nejvíce spojován s klidným spánkem, potenciál tohoto přírodního prostředku je mnohem hlubší.
Emoční odolnost „jako malovaná“
Samozřejmě existuje více způsobů, jak zklidnit přetížený nervový systém, avšak levandulový olej se řadí k těm nejúčinnějším. „Má měřitelný vliv na centrální nervový systém, přičemž podporuje parasympatickou rovnováhu, zvyšuje emoční odolnost a reguluje stresovou reakci těla,“ vyjmenovává americká certifikovaná aromaterapeutka Kavita Sahai. Až se zase někdy budete cítit zahlcení starostmi a úzkostí, inhalace či lokální aplikace zmíněného mazání může vašemu nervovému systému přinést značnou úlevu.
Pohodlí bez bolesti
Zánět je nepříjemnou, leč běžnou odezvou organismu na chronická onemocnění i krátkodobé bolestivé obtíže. Také s nimi bojujete? „Klinický výzkum potvrdil analgetické a protizánětlivé účinky levandule, což z ní činí silného přírodního spojence pro ty, kteří se potýkají se svalovým napětím nebo menstruačními potížemi. Nejenže snižuje fyzickou bolest, zároveň zvyšuje toleranci vůči chronickým chorobám,“ podotýká výše uvedená expertka. Mimochodem, s touto medicínou se dá zahnat i migréna.
Paměť jako slon
Zapomětlivost už vás trápit nemusí. Lékařský výzkum (2) z roku 2021 prokázal, že čichání k levandulovému oleji významně podporuje paměť i další neurologické funkce. Klidně si s ním ale namažte celé tělo, protože podle názoru aromaterapeutky Kavita Sahai působí proti bakteriím, urychluje hojení ran, omlazuje pokožku, a navíc odpuzuje hmyz. A to se vždycky hodí!
Zdroje: (1) https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9357533/, (2) https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3612440/
Sledujte nás na sociálních sítích: