Vidět sportovce, jak popíjí nápoj z kreatinového prášku, je v posilovně typický obrázek. Zatímco on touží po lepších výkonech, vám tato látka může pomoci s kognitivnímu funkcemi i zdravým stárnutím.
Existuje pádný důvod, proč je kreatin ve světě sportu tolik oblíbený. Pomáhá totiž svalům při námaze efektivněji využívat energii, přičemž prokazatelně snižuje oxidační stres. Výsledkem je lepší výkonnost a rychlejší regenerace po tréninku (1).
Neposiluji, nepotřebuji?
Že na doplňky stravy s obsahem kreatinu sází nejeden sportovec ještě neznamená, že méně aktivním lidem k ničemu není. Jde o organickou sloučeninu, kterou si tělo přirozeně vytváří. Ukládá se ve svalech a kombinuje se s fosfátem za vzniku kreatinfosfátu. „Když je tělo ve stresu, například při cvičení nebo za zhoršených metabolických podmínek, jako třeba během nemocí, je kreatinfosfát potřebný k udržení energie, proto má i mnoho ochranných a zdravotních výhod,“ upozorňuje uznávaný americký vědec a expert sportovní výživy Richard Kreider (2).
Větší příjem je lepší
I když je náš organismus velice šikovný, denně si vytvoří pouze něco kolem jednoho gramu kreatinu. Proto se v závislosti na množství svalové hmoty a běžné fyzické aktivitě doporučuje denní příjem dvou až čtyř gramů. Maso a ryby patří k potravinám s jeho nejvyšším podílem, ale i tak většině lidí kreatin schází. Důvodem je, že i v těchto uvedených potravinových zdrojích ho je poměrně málo, takže se suplementace prostřednictvím doplňků stravy zkrátka hodí.
Benefity pro všechny
„Kreatin může pomoci starším dospělým, kteří s přibývajícím věkem ztrácejí svalovou hmotu. Stále více studií navíc ukazuje na jeho potenciální kognitivní přínosy. Vzhledem k tomu, že jeho nedostatečné množství bývá spojováno s pomalejším růstem a vyšší mírou tělesného tuku, z něj mohou mít prospěch i dospívající,“ upozorňuje Richard Kreider.
Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8228369/, (2) www.womenshealthmag.com/uk/food/a65021729/creatine-general-health-benefits/
Sledujte nás na sociálních sítích: