Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Všechno, co potřebujete vědět o mandlové mouce

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

21. 5. 2018 | Dobroty do spíže a ledničky

Lidé milují mandlovou mouku, protože je bezlepková a chutná. Ještě jste ji nezkusili? Pak vás možná přesvědčí její působení na lidské zdraví! Budete snad díky víc v pohodě?

Jak všichni vědí, výživový profil mandlí je velmi působivý. Obsahují vlákninu, protein, tuk, vitamin E, mangan, hořčík, slušné množství mědi, vitamin B2 (riboflavin) a fosfor. Jeden šálek mandlové mouky přitom obsahuje asi 90 mandlí a poskytuje více než 100 procent denního požadavku na vitamin E. Mandlová mouka je všestranná a skvělá pro zdraví. Koketujete s myšlenkou, že ji zkusíte? Tohle je několik důvodů, které dokazují, že je to dobrý nápad!

Zlepšuje zdraví srdce

Více než 65 procent tuků v mandlové mouce je mononenasycených. To znamená, že se díky ní udržuje zdravá hladina cholesterolu. Vědci dokonce zjistili, že konzumace mandlové mouky může snížit riziko koronárních onemocnění srdce tím, že udržuje krevní cévy zdravé. Podle všeho dochází i ke zvyšování hladiny antioxidantů v krevním oběhu, zlepšení průtoku krve a snížení krevního tlaku.

Působí proti rakovině tlustého střeva

Výzkumníci z Kalifornské univerzity provedli studii o hodnocení vlivu mandlí a mandlové mouky na buňky rakoviny tlustého střeva. Podle autorů této studie konzumace prvního či druhého může snížit riziko vzniku rakoviny tohoto orgánu. I kdyby na jejich stanovisku byla jen špetka mandlové mouky pravdivá, je to fajn zpráva.

Pomáhá diabetikům

Studie z roku 2006, kterou publikoval časopis Journal of Nutrition, poukazuje na to, že u zdravých jedinců mandle snižují hladinu glukózy v krvi po jídle. Obecně přitom platí, že mandle jsou inteligentní volbou v rámci nízkého glykemického a diabetického stravovacího plánu.

Zlepšuje úroveň energie

Kombinace zdravých tuků, makronutrientů a mikroživin dělá z mandlové mouky vynikající posilovač energie. Konkrétně mouka obsahuje riboflavin, mangan a měď. Tyto dva minerály jsou klíčovými koeficienty jistého enzymu, který deaktivuje volné radikály a zároveň poskytuje stálý zdroj paliva, který nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Je to tedy ideální svačinka pro ty, kdo trpí únavami.

Mandlová versus kokosová a pšeničná mouka

Je skutečně nemožné říct, jestli je mandlová nebo kokosová mouka zdravější než ostatní mouky. To záleží na konkrétních potřebách, nicméně mandlová mouka je extrémně zdravá. Na druhou stranu však obsahuje trochu více kalorií a tuků, což se nehodí těm, kdo hubnou.

Pokud je však vaší prioritou číslo jedna strava s nízkým obsahem uhlohydrátů (sacharidů), pak je pro vás perfektní. V případě, že si právě tohle moc nehlídáte, můžete se rozhodnout pro mouku kokosovou nebo pšeničnou (mandlová a kokosová přitom neobsahuje lepek).

Potraviny vhodné do mrazáku

Vrstvený salát

Vrstvený salát

25 hlasů
30min 659 kJ 92 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Dušená štika na zázvoru

5 hlasů
50min 602kJ 180 Kč

Ryby nesmí v našem jídelníčku chybět.

Bramborový rendlík

5 hlasů
1h a 10min 554kJ 110 Kč

K přípravě vydatného oběda vám postačí jeden rendlík.