Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak si připravit vlastní bujonovou kostku

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

19.06.2019 | Krok za krokem

Bujonové kostky jsou v mnoha kuchyních často používané. Jde totiž o velmi snadnou metodu, jak zvýraznit chuť a aroma mnoha jídel, zejména polévek či omáček. Ale jaké je jejich složení? Jsou vhodné pro běžné vaření?

Bujon v původním významu označuje velmi silný vývar. Ten se obvykle dělá z masa, kostí a zeleniny ve vodě s trochou soli. Základním pravidlem při jeho přípravě je jeho pomalé, i několikahodinové vaření. Potravinářský průmysl však přišel na způsob, jak tento zázrak „smrsknout“ do malé kostky, jejíž použití je velmi jednoduché a pro většinu hospodyněk tedy lákavé.

Bohužel, jak už to tak u většiny polotovarů bývá, výroba bujonových kostek se neobejde bez přídavku nejrůznějších „šmakulád“, které rozhodně neprospívají vašemu zdraví! Tohle všechno je sázce!

Složení, které si se zdravím netyká

V masovém nebo zeleninovém bujonu budete maso či zeleninu hledat jen velmi těžko. Jejich podíl je v daném produktu obvykle velmi nízký. Co tedy tvoří základ bujonových kostek? Hlavní složkou je nejčastěji tuk. Problém však představuje fakt, že firmy v mnoha případech sahají po levném a dobře dostupném palmovém tuku.

Kromě toho zde najdete i slušný podíl soli, umělá barviva, cukr a různé zvýrazňovače chuti, například známý glutamát sodný nebo inosinan sodný. Ty mohou v případě dlouhodobého užívání způsobit zdravotní komplikace v podobě bolesti hlavy, zvýšeného krevního tlaku, hladiny inzulinu, pálení žáhy a nadváhy. Někteří lidé mohou na glutamáty reagovat jako na alergeny, jsou tedy nevhodné především pro děti a spadají do té nejrizikovější kategorie nebezpečných éček! Jestliže se jim chcete vyhnout, máme pro vás návod na zdravou domácí alternativu.

Domácí bujon

Podobnou vychytávku, jako jsou bujonové kostky z obchodu, si zvládnete připravit i v pohodlí vašeho domova. Zabere to sice trochu času, ale na složení se budete moci maximálně spolehnout. K jejich zhotovení si nejprve musíte připravit kvalitní domácí vývar, jenž vyžaduje pár hodin vaření. Nezapomeňte do něj přidat dostatek různé zeleniny, a to zejména tu kořenovou, tedy například mrkev, petržel či celer.

Vhodné je použít i cibuli nebo pórek a na dochucení nové koření, bobkový list a domácí petrželku. Nedílnou součástí je také kvalitní maso. Do kuřecího vývaru se hodí i kosti z kuřete. Suroviny začněte pomalu vařit ve studené vodě, vyhýbejte se zejména prudkému varu. Na výsledek v tomto případě nespěchejte.

Když je vývar hotový, počkejte, až vychladne a sceďte ho. Následně ho naporcujte do formiček na led a odložte do mrazáku. Takto vyrobené domácí kostky budete mít vždy po ruce! Zkuste je využít například při přípravě chutné omáčky.

Chutné recepty z jednoho hrnce

Avokádový salát s mangem

Avokádový salát s mangem

1 hlas
20min 1913 kJ 90 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Broskvová rýže

21 hlasů
40min 709kJ 50 Kč

Recept na přípravu sladké rýže k obědu.

Celerový salát

18 hlasů
25min 1158kJ 60 Kč

Zdravý, lehký, plný vitamínů.