Prostreno.cz

Věci nevhodné ke skladování v koupelně

Mít ručník pověšený vedle vany a na umyvadle zase položený kartáček na zuby? Pro vás nic moc zvláštního, pro odborníky cesta, jak si do úst i na pokožku snadno přenést miliony bakterií.

Koupelna je jednou z nejdůležitějších místností v domácnosti. Bývá relaxační zónou, prádelnou, kosmetickým salonem i centrem hygienické očisty. Co v té vaší máte vy? Jsou totiž věci, kterým pobyt v tomto prostředí ani za mák nesvědčí. Například?

Léky si s vlhkem nerozumějí

Skříňka nad umyvadlem jako skladiště léků, vitaminů či dalších doplňků stravy? U někoho běžná praxe. Ovšem podle amerických vědců to není ten nejlepší nápad, neboť vlhkost i vyšší teplota může účinnost těchto medikamentů radikálně snížit. Nebo výrazně zkrátit dobu jejich expirace. Proto je obecně doporučováno skladovat léky při teplotě od 20 do 25 stupňů Celsia – a samozřejmě v suchu.

Problém je i s ručníky

Asi každý má ručník pověšený hned vedle umyvadla. A osušku zase v těsné blízkosti vany. Koneckonců – kde taky jinde, že? Jenže i tohle je vlastně špatně, což je trochu paradox. Textilní výrobek ze smyčkové tkaniny zvané froté v sobě ukrývá statisíce bakterií, plísní a choroboplodných zárodků, které mají v temnu, teplu a již zmíněném vlhku ideální podmínky pro rozmnožování. Suché a vyprané ručníky tedy uložte někde ve skříni a ty mokré nechte doschnout na kterémkoli jiném místě, praví odborníci. Rovněž byste je měli měnit maximálně každých pět dní. A ano, s županem je to prý hodně podobné…

Zubní kartáček. Kam s ním?

Nedávná studie uskutečněná na anglické manchesterské univerzitě prokázala, že na zubním kartáčku pobývá více než deset milionů bakterií, které si jeho prostřednictvím přenášíte do úst. Podstatná část pochází z fekální hmoty, jež se rozstřikuje po celé místnosti pokaždé, když spláchnete toaletu. A teď máte dvě možnosti, jak s touto informací naložit. Buď kartáček po každém použití poctivě opláchněte vodou, vysušíte a zavřete do dobře uzavíratelné skřínky, nebo před splachováním toaletní mísu vždy zavřete, aby bakteriální dopad nebyl tak drastický.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Ovesná kaše

(17 hlasů)

Tousty k snídani

(39 hlasů)

Pečená pohanka

(15 hlasů)
Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat