Prostreno.cz

10 tipů, které vám usnadní jarní úklid

Za pár dní přijde jaro a nastane čas velkých úklidů a odkládání sezonních věcí. Přinášíme 10 zaručených tipů, které vám určitě pomohou.

1. Důležitý je pevný řád

Stanovte si jasné cíle a ty dodržujte. Důležité je si pojem “jarní úklid“ rozfázovat na dílčí úkoly. Tyto úkoly by se měly koncentrovat vždy na jedno místo v domácnosti. Nejprve začněte třeba ložnicí, potom obývacím pokojem, kuchyní a kolotoč zakončete koupelnou a záchodem. Přeskakovat z jedné práce v jedné místnosti do druhé místnosti celkový čas úklidu pořádně natáhne.

2. Zimní bundy nebudete na jaře potřebovat

Pokud budete přesvědčeny, že zimní kabáty a bundy už není potřeba vytahovat, uvolněte místo v šatníku na jarní věci. Zimní oblečení nechte před uskladněním vyčistit a dobře je zabalte a zabezpečte před prachem a moly. Pro velké kusy oděvů dobře poslouží i vakuové pytle. Navíc budete mít vše pohromadě.

3. Lyže a sáně vyměnit za kola

Jakmile opadne poslední sníh a teploty začnou stoupat nahoru, bude na čase vyčistit a uklidit lyže a sáně. Jejich místo mohou vystřídat třeba cyklistická kola.

4. Průvan v ložnici

Jaro musí nastoupit i do ložnice, proto vyměňte teplé zimní peřiny, polštáře a přehozy za jejich odlehčenější varianty. Lůžkoviny vyperte, vyvětrejte a důkladně osušte. Uskladňujte stejným způsobem jako zimní oblečení, tedy tak, aby se na ně neprášilo.

5. Domov není starožitnictví

Pokud má váš partner stejně jako většina mužů tendenci hromadit nepotřebné věci s tím, že je jednou opraví, nebo že se budou hodit, přitlačte na pilu. Nikdy je neopraví a nikdy se hodit nebudou. Stejně jako tomu bylo posledních 10 let.

6. Pneumatiky do skříně nepatří

Možná i vám se celý rok válí pneumatiky na automobil ve sklepě, nebo dokonce ve skříni. Zabírají spousty místa a máte jistotu, že ty zimní vystřídají zase letní. Využijte možnosti uskladnění pneumatik v pneuservisu nebo je dejte do externího skladu.

7. Zapojte celou rodinu

Jarní úklid není jen údělem ženy. Když přiloží ruku k dílu celá rodina, zbude spousty času na společné chvíle odpočinku. Dětem svěřte alespoň jejich pokoj, ale zadání úkolů nijak nekonkretizujte. Sdělte jim pouze cíl – jak k němu dospějí, nechte na jejich kreativitě. Stejně postupujte i v případě partnera.

8. Domácí prostředky na čištění

Důvěřujte radám našich babiček. Citron si poradí i se zašlou špínou, má antibakteriální účinky, a navíc voní opravdově (nikoliv jako umělé vůně z mycích prostředků). Ocet je výborný na vodní kámen a rez, proto své uplatnění najde v koupelně či v kuchyni. Místo čisticího písku pak vyzkoušejte obyčejnou kuchyňskou sůl. Uvidíte, že budete mile překvapeny.

9. Úklid jako cvičení

Děsíte se úklidu jako čert kříže? Berte to jako pohyb či nový druh sportu, při kterém si zlepšíte fyzickou kondici. Vždyť už během jedné hodiny luxování spálíte přes 1000 kJ, mytí oken si vezme 800 kJ, mytí podlahy přes 500 kJ, a těchto aktivit by se našlo daleko více.

10. Přebytečné a sezonní věci pryč

Nemáte velké skříně, úložné boxy nebo možnost uložení ve sklepě? Nebo naopak máte, ale už se vám tam nic nevejde? Využijte nabídku externích skladovacích prostor. Nemusíte se bát velkých rozměrů, například vybavení bytu 2+kk v pohodě složíte do kóje o velikosti 5 metrů čtverečních.






Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat