Prostreno.cz

Kopr

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny3g
sacharidy3g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    3g
  • Sacharidy:

    3g
    • Cukry:

      g
  • Tuky:

    0g
  • Vláknina:

    0g

Aktivita pro spálení: 34 kcal

4

minut jízdy na kole

3

minut běhu

10

minut uklízení

Kopr vonný (Anethum graveolens), pochází z východní Evropy je jednoletá a velmi nenáročná rostlina. Staří Egypťané měli kopr za léčivou rostlinu, která ulevovala při určitých tělesných onemocněních a zároveň odvrácela celou řadu nemocí. Řekové zase používali kopr ke ztlumení škytavky. Během středověku to byla jedna z bylin svatojánské noci. Kouzelníci používali kopr ve své magii.  

Kopr má výraznou chuť, kterou lze popsat jako kombinaci mezi celerem a fenyklem. Pro jeho použití je pravděpodobně nejlépe známý v nakládaných okurkách. Obzvláště oblíbený je v Rusku a Skandinávii, kde se používá do vývarů, omáček pro ryby, k nakládaní lososa.  

Kopr vypadá na první pohled jako křehká rostlina, ale ve skutečnosti je velmi mrazuvzdorná.  
Celá rostlina kopru krásně vonní. Nejčastěji se jako koření používají listy a stonky.  

Kopr, původem ze středomořských zemí a jihovýchodní Evropy, je nyní široce pěstován v Evropě, Indii a Severní Americe. Celá rostlina je aromatická a malé stonky se používají k ochucení polévek, salátů, omáček, ryb, sendvičových náplní a zejména okurek. Kopr má hřejivou, mírně ostrou chuť. 

Vaření s koprem

Při vaření se používají celé rostliny kopru a to zejména do polévek, k rybám, do nakládané zeleniny, do zelí i do jablečného koláče. Listy lze použít do bramborového salátu, k vajíčkám nebo vajíčkové pomazánce, přidat lze také ke grilovaným jídlům. Květy kopru se zase skvěle hodí k nakládání zeleniny, zejména okurek.  Jeho chuť funguje dobře v kyselé smetaně a jogurtových omáčkách. Nasekané čerstvé listy se často používají se pstruhem a lososem, krevetami, vejci, zelenými fazolemi, květákem, řepou, polévkami, tvarohem a smetanovým sýrem. Lze jej konzumovat různými způsoby – čerstvý, sušený (běžně k dostání v obchodech) nebo nakládaný. Listy však mohou být použity zejména k aromatizaci všech druhů potravin, jako jsou brambory, chléb, losos a jiné ryby, jehněčí maso a mnoho zeleniny, jako je hrášek (hrachová polévka), řepa a chřest. 

Na co kopr pomáhá?

Je známý pro své léčivé účinky, které nám mohou pomoci v našem každodenním životě, např. je skvělým pomocníkem proti pálení žáhy. Napomáhá k odstraňování kyseliny, která způsobuje pálení spojené s pálením žáhy. Někteří lidé trpí nespavostí. Kopr poskytuje zdravou alternativu k uvolnění těla a mysli. Některé flavonoidy a vitamíny napomáhají urychlit produkci hormonů v těle a nastolují uvolňující a uklidňující pocit. Pokud nastanou žaludeční potíže, vyzkoušejte kopr, který díky velkému zdroji minerálů a vlákniny. 

Kopr je dobře známý tím, že obsahuje obrovské množství vlákniny a některé flavonoidy. Je také velkým zdrojem minerálů jako je hořčík, vápník a železo. Pomůže tak přirozeně při bolestech žaludku nebo nepříjemných průjmech. Rakovina je jednou z hlavních příčin úmrtí v dnešní společnosti. Kopr má schopnost zabránit šíření nemoci. Je známo, že má velké množství monoterpů, které byly zdokumentovány a mají vlastnosti spojené s napadáním a omezením růstu rakovinných buněk v těle. 
Kopr obsahuje velké množství vápníku, a proto je považován za fantastický bylinný doplněk, který pomáhá posilovat odolnost kostí v lidském těle a jejich posílení. Pokud nás přepadne například chřipka, nachlazení, i při tomto onemocnění kopr pomůže. 

Vlastní kopr ze zahrádky

Rostliny kopru se pěstují jako jednoletky. Kopr snažte sadit vždy na slunné místo. Velikost rostlin kopru závisí na odrůdě, kterou pěstujeme. Většina odrůd dosáhne výšky až 1m. Období sklizně nastává téměř kdykoli. Semena by měla být sklízena, jakmile začnou zhnědnout. Kopr obvykle kvete asi 8 týdnů po vysetí. Jakmile se květy rozvinou, rostliny přestanou produkovat listy a soustředí se na vývoj semen. Pokud je vaše půda na zahradě bohatá na organické látky, neměl by už kopr vyžadovat žádné další hnojivo. 

Skladování 

Sušená semena kopru lze skladovat po dobu neurčitou, pokud jsou udržována mimo sluneční světlo a ve vzduchotěsné nádobě. Plánujete-li skladování čerstvého kopru, tak v tomto případě je nejlepší a nejtrvanlivější nakládat kopr do octu nebo sladkokyselého nálevu. Takto vám vydrží skoro 1 rok. 

Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Lasagne

(2 hlasů)

Boloňské špagety

(2 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat