Prostreno.cz

Bobkový list

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny7g
sacharidy48g
tuky8g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  7g
 • Sacharidy:

  48g
  • Cukry:

   g
 • Tuky:

  8g
 • Vláknina:

  26g

Aktivita pro spálení: 312 kcal

39

minut jízdy na kole

29

minut běhu

93

minut uklízení

Patří k bylinám, které se spíše používají v sušeném stavu než čerstvém. Bobkové listy mají dlouhou historii. Staří Římané a Řekové vyráběli korunu z pravých bobkových listů, aby korunovali významné osobnosti tehdejší doby. Vavřínový věnec se tak stal symbolem dokonalosti, moudrosti a slávy.  Bobkový list, nazývaný také vavřínový list, je list sladkého bobkového stromu Vavřín vznešený neboli „Laurus nobilis“, původem ze zemí sousedících se Středomořím.  Vavřín je stálezelený keř (strom), který roste pomalu a v teplém podnebí. Byl zasvěcen Apollónovi, řeckému bohu věštby. Vavříny mohou být pěstovány i pro okrasné účely a listy pak mohou být sušeny a použity při vaření. Zralý bobkový list má šířku přibližně 5 cm a délku 10 cm. Listy jsou nahořklé s intenzivní specifickou vůní. Existuje několik dalších stromů pěstovaných po celém světě. Čerstvé bobkové listy jsou vrchní straně lesklé a tmavě zelené, spodní část je matnější, světlejší zelené barvy. Jakmile se listy usuší, vypadají na obou stranách téměř stejně. Jen několik dní od usušení mají listy optimální vůni i chuť. Čím jsou listy starší, tím jejich chuť palčivější. Vůně sušeného listu je bylinná až květinová.

Bobkový list a vaření

Bobkový list má nejen léčivé vlastnosti, ale používá se také při vaření. Lze jej použít v mnoha typech kuchyní. Chuť čerstvých a sušených bobkových listů není tak odlišná, čerstvé bobkové listy jsou ale často mnohem dražší a nevydrží tak dlouho jako sušené bobkové listy. Bobkový list se přidává do polévek, marinád, vývarů, paštik, náplní a pokrmů připravovaných s kari. Výborně se také hodí do nádivek kuřete a k dochucení rýže během vaření. Recepty nejčastěji obsahují celý sušený bobkový list. Hladké a lesklé sušené bobkové listy se používají celé před začátkem vaření a po vaření se z pokrmu odstraní. Bobkové listy se obvykle nejedí, nýbrž jsou pouze vařené s daným pokrmem. Málokdy je list před použitím rozdrcen. List se používá k ochucení dušených pokrmů, pokrmů, které je potřeba dlouho vařit.

Skladování bobkového listu

Čerstvé bobkové listy mohou být uloženy v uzavřeném sáčku na zip a uloženy v lednici. Takto vydrží 1–2 týdny.  Sušené bobkové listy můžete vložit do uzavřené nádoby a dát do chladného a suchého místa. Bobkový list lze zakoupíte ve většině obchodů s potravinami. Pokud budete chtít zakoupit čerstvé bokové listy, může to být poněkud obtížnější.

Léčivé vlastnosti

V současné době bylinkáři používají bobkový list k léčbě různých zdravotních potíží např.: kašel a nachlazení. Obklady namočené ve vodě, ve které byly bobkové listy vařené, poskytují úlevu od nachlazení, kašle, bronchitidy. Esenciální olej bobkového listu se zase používá na úlevu od bolestech hlavy. Bobkový list poskytuje také úlevu od otoků, revmatických a artritických bolestí. Bobkové listy se používají také při léčbě poruch trávení. Snižují nadýmání. Má také příznivý vliv na snižování rizika kardiovaskulárních chorob.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Domácí granola

(2 hlasů)

Velké jablkové palačinky

(19 hlasů)

Omeleta plněná špenátem

(35 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat