Prostreno.cz

Dýně Hokkaidó

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny1g
sacharidy6g
tuky0g

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  1g
 • Sacharidy:

  6g
  • Cukry:

   2,00g
 • Tuky:

  0g
 • Vláknina:

  0g

Aktivita pro spálení: 25 kcal

3

minut jízdy na kole

2

minut běhu

7

minut uklízení

Tato červenooranžová japonská zimní dýně, u nás známá jako dýně Hokkaidó pochází z rodiny Cucurbitaceae, a je to druh Cucurbita maxima varianta hubbaridianna. Je mnohem menší, než jiné běžně pěstované dýně v naší zemi plod váží 0,7-3 kg a má tvar slzy. Její dužina je sytě oranžová, hladká, suchá a sladká. Zbarvení je způsobeno vysokou koncentrací karotenoidů. Tato odrůda dýně se tradičně pěstovala v oblasti Kanazawa v Japonsku. Říká se, že Saichiro Matsumoto z Kanazawy přinesl tuto dýni z Fukušimy v severním Japonsku v roce 1933. Název používaný u nás je spojován s vulkanickým ostrovem Hokkaidó. Dýně se z dálného východu později se rozšířila do Ameriky a pak do celého světa. Její chuť je sladká, podobná bramborám a jedlým pečeným kaštanům. Navzdory vysokému obsahu sacharidů se v poslední době ukázalo, že tahle dýně po konzumaci v zimě pomáhá stabilizovat uvolňování cukru uvnitř našeho trávicího traktu a snižuje celkovou glykemickou reakci organismu. Kromě toho má dýně Hokkaidó mnoho příznivých účinků na lidské tělo. Obsahuje řadu vitamínů a minerálů, zejména beta-karoten, vitaminy B1, B2 a B3 a draslík. Má také vysoký obsah vlákniny. Její spotřeba se doporučuje zejména lidem trpícím onemocněním srdce, ledvin, žaludku, sleziny a slinivky břišní. Dýňová semínka také pomáhají redukovat problémy s prostatou. Popularita dýně Hokkaidó roste na celém světě kvůli rostoucímu zájmu o zdravý životní styl. Dýně Hokkaidó je také chutnou náhražkou nezdravých příloh nebo může být použita jako hlavní ingredience různorodých pokrmech.

Vypěstujte si sami

Dýni Hokkaidó můžete snadno pěstovat doma na své zahrádce. Tato jednoletá rostlina je naprosto skromná. Před výsadbou semena namočte do vody přes noc, urychlíte tím klíčení. Pokud zasadíte semena přímo do půdy, zasejte je do hloubky 3-5 cm ve vzdálenosti nejméně 1 metr od sebe. Dýně Hokkaidó vyžaduje výživnou půdu s dostatečnou vlhkostí a pravidelným odplevelováním a zálivkou. Bohatou úrodu si můžete užít na podzim.

Jak si na ní pochutnat

Na rozdíl od jiných klasických typů dýní má dýně Hokkaidó v kuchyni mnoho využití. Určitě oceníte její delikátní, sladkou, lehce ořechovou chuť. Je oblíbená i pro to, že její slupku není potřeba odstraňovat. Tento typ dýně se primárně používá jako hlavní složka v krémových polévkách a omáčkách nebo jako náhrada za nezdravé přílohy. Možná vás překvapí, jak chutná, rychlá a levná jídla si můžete připravit z dýně Hokkaidó. Před použitím dýně Hokkaidó k vaření odstraňte semena a vlákna. Semínka můžete upéct a zkonzumovat, nebo je odložte na zimu pro ptáčky a lesní zvířata. Loupat se nemusí, protože její kůže je tenká a během vaření krásně změkne, Ale dejte pozor, abyste ji nepřevařili. Oblíbenou exotickou úpravou je dýňová krémová polévka s kokosovým mlékem a zázvorem, která vás na podzim hezky zahřeje a zasytí. Můžete ji však připravit i tradičním českým způsobem na kyselo. Její dužinu lze použít do dýňového koláče, tzv Pumpkin Pie, který je typický speciální směsí koření a provoní vám celou domácnost. Tato dýně je ideální zdravá příloha k masům, bud to ve formě pyré, pečená nebo grilovaná. Upéct ji můžete samostatně, nebo společně s jinou zeleninou nebo bramborami. Použití je opravdu rozmanité a záleží na vašem vkusu a představivosti, pro jakou formu se rozhodnete. Můžete z ní připravit výtečné dýňové rizoto, zde doporučujeme kombinaci se šalvějí a parmazánem. Lze s ní také plnit těstoviny nebo udělat lahodnou omáčku. Můžete ji použít jako nádivku do masa nebo naopak dýni vydlabat a nadívat ji krémovou směsí s houbami. Je ideální do teplých salátu. Dýni můžete zavařit, přidat do přesnídávky, udělat chutney, kompot nebo také pomazánku. Je rovněž vhodná do asijských a indických kari.

Jak vybrat a uchovávat

Rozhodli jste se koupit dýni Hokkaidó v supermarketu? Pak zkontrolujte, zda má pevnou, pěkně zbarvenou, tvrdou a hladkou kůži. Při uchovávání dýně Hokkaidó si musíte být zcela jisti, že plody jsou zdravé a dobré kvality. Jakmile jeví nejmenší známky poškození nebo napadení škůdci, zkonzumujte je hned. Nejlepší místo pro skladování dýně Hokkaidó je suchý sklep. Pokud je dobře skladována, vydrží přibližně šest měsíců a její obsah vitamínů a cukru se během skladování zvyšuje. Další metodou, jak dýní Hokkaidó uchovat je mražení. Mrazit můžete celé kostky, ale lepší je zamrazovat již tepelně zpracované pyré.  Konzervace je také jedna z vhodných metod uchovávání potravin. Hokkaidó můžete zavařit nasladko jako kompot, i naslano. Pro zpracování dýně Hokkaidó potřebujete dostatečně velký a hluboký hrnec nebo speciální konzervovací hrnec s teploměrem a mřížkou. Na dno hrnce položte čistý hadřík nebo jiný kus látky. Sklenice musí být vloženy do hrnce opatrně a nesmí se navzájem dotýkat. Potom nalijte asi do poloviny výšky sklenic horkou vody, která je pak zahřátá na požadovanou teplotu, ale nesmí nikdy dosáhnout bodu varu. Zavařené sklenice s dýni Hokkaidó vyjměte pomocí speciálních kleští a nechte je vychladnout na podložce. Po ochlazení otočte sklenice dnem vzhůru, abyste se ujistili, že víko sedí dostatečně pevně.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Brusinková čokoláda

(24 hlasů)

Valentýnska snídaně

(22 hlasů)

Vaječná frittata se slaninou

(19 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat