Prostreno.cz

Kerblík

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    4 g
  • Sacharidy:

    9 g
    • Cukry:

      g
  • Tuky:

    0 g
  • Vláknina:

    0 g

Aktivita pro spálení:

56 kcal

7

minut jízdy na kole

5

minut běhu

16

minut uklízení

Latinský název „Anthriscus“, méně známá jednoletá jarní bylinka. Existuje více druhů kerblíku. Nejznámější je kerblík třebule. Pochází z oblastí Černého a Kaspického moře a západní Asie. Má petrželovou chuť s náznakem chuti anýzu. Kerblík se v Evropě pěstuje pro své krajkové, aromatické listy. Je velmi podobný petrželce, ale na rozdíl od této bylinky má kerblík světlejší barvu listů a jemnější chuť. V některých částech Evropy se konzumuje také kořen jako zelenina. Na rozdíl od jiných bylinek jako je koriandr nebo petržel není snadné najít kerblík v obyčejných obchodech. Dobře zásobeny budou spíše specializované prodejny zdravé výživy. Obvykle je bylinka k dostání na jaře a v létě. Pokud máte rádi francouzskou kuchyni, tak by určitě kerblík u vás doma neměl chybět. Kerblík je totiž ve Francii nepostradatelnou bylinou při vaření.  

Využití v kuchyni

Listy Kerblíku se skvěle hodí do polévek, omáček, salátu, k drůbežímu masu, rybám a k jídlům na vaječném základě např. omelety apod. Většinou přidáváme listy až na závěr vaření, aby pokrmy neztratili chuť kerblíku. Je výborný také v kombinaci s mrkví a brambory. Stonek Kerblíku lze použít do zeleninových polévek. Kerblík se přidává do směsi bylin spolu s petrželkou, estragonem a pažitkou. Takovéto směsi jsou velmi často používány ve francouzské kuchyni. Kerblík lze použít také jako základ do bylinkového másla nebo bylinkového pesta. 

Jak pěstovat

Kerblík si můžete pěstovat sami. Pěstovat ho lze jak v malém květináči na okenním parapetu tak i záhonu na zahradě. Roste do výšky cca 20-40cm. Lze jej pěstovat ze semen zasetých na jaře nebo na podzim. Jedná se o jednoletku a rychle rostoucí bylinku. Semena kerblíku jsou tmavé a úzké.  Kerblík lze sklízet již po 8 týdnech od výsevu.  Je lepší pěstovat kerblík kratší dobu pro jeho mladé chutné lístky. V pozdějším létě vyniknout na kerblíku bílé jemné okoličnaté květy.  Listy kerblíku, pokud je nesklidíme, koncem léta zčervenají. V období květenství kerblíku je dobré odstraňovat stonky s květy, zabráníte tak samo výsevu.  Aby měla bylinka silnější aroma, je lepší umístit ji na zahradě do stínu. Ideální místo pro kerblík na zahradě je pod listnatými stromy. Půdu má bylinka ráda lehkou a propustnou. Bylinka rychle roste, pokud chceme mít neustálou zásobu v kuchyni, můžeme sadit kerblík každý měsíc. Daří se mu také v bytě v květináči. Listy kerblíku se sbírají těsně před rozkvětem. Skladovat je můžete jak usušené nebo zamražené. Proces sušení kerblíku je trošku náročnější pro jeho velmi jemné a křehké listy. Pokud pěstujete tuto bylinku na zahradě, buďte na pozoru před slimák. Kerblík je rostlina, která je velmi přitahuje.

Léčivé účinky

Jedná se o bylinku velmi bohatou na vitamín C, karoten, hořčík a železo. Ve formě čaje podporuje trávení a zmírňuje oběhové poruchy a jaterní potíže. Kerblík má také protizánětlivé účinky.  Skvěle podporuje detoxikaci organismu a zrychlení metabolismu.

Reklama

Tip na večeři

Více tipů
Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Přihlášení

Přihlaste se pomocí vašeho uživatelského jména (nicku) nebo e-mailu.
Ještě nemáte účet? Pokračujte na naši registraci.

Přihlašuji se...

nebo

Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba