Prostreno.cz

Nové koření

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny3g
sacharidy52g
tuky5g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    3g
  • Sacharidy:

    52g
    • Cukry:

      2,00g
  • Tuky:

    5g
  • Vláknina:

    13g

Aktivita pro spálení: 264 kcal

33

minut jízdy na kole

25

minut běhu

78

minut uklízení

Pimentovník pravý, u nás známý jako nové koření, byl v Evropě známý už od časů Kryštofa Kolumba. Jeho jméno má původ ze španělského slova pimento, značícího koření. Nové koření příjemně voní po skořici, černém koření muškátovém ořechu a hřebíčku a jeho chuť je pálivě ostrá. Jihoameričtí Indiáni ho přidávali pro jeho vůni do čokolády. Obsahuje pimentový olej, který se využívá při výrobě likérů. Mayové ho používali jako balzamovací prostředek, dnes se využívá také ve farmaceutickém průmyslu. V napoleonské válce v roce 1812 si ho ruští vojáci vkládaly do bot, aby udržovaly své nohy v teple. Vedlejší efekt zlepšení vůně nohou se patrně přenesl i do dnešního kosmetického průmyslu, kde se využívá pro výrobu mýdel a parfémů. Obvykle je spojován s pánskými kosmetickými přípravky, zejména výrobky se slovem „koření“ na štítku.

Pěstování

Pimentovník roste divoce ve Střední Americe, Indii a Kubě. Nejkvalitnější koření pochází z Jamajky, kde je klima a půda nejvhodnější pro produkci aromatických bobulí.  
Bohužel divoké stromy jsou často poráženy pro sklizeň bobulí, a jen málo jich zůstává ve volné přírodě, proto se se dnes pěstuje častěji na plantážích. Plody nového koření rostou na myrtovitém, vždyzeleném stromu, který je vysoký až 20 metrů. Z malých bílých květů postupně vyrůstají zeleno-modré dvou-pouzdrové bobule. Botanik Patrick Browne v roce 1755 napsal: „Nic nemůže být krásnější než vůně těchto procházek, když jsou stromy pimentovníků v květu i tření listů a malých větví i v jemném vánku rozptyluje tu nejvíce omamnou vůni.“ Nové koření se sbírá ještě před dozráním a po vysušení mají hnědou barvu, jsou o něco větší než zrnka černého koření. Listy ze samčích stromů se také sklízejí pro obsah eugenolového oleje.

Jak se používá

U používání nového koření je potřeba brát v potaz, že se jedná o velmi silné koření, proto se do pokrmů používají buďto celé bobule anebo jen štipka celého koření. Jeho použití je všestranné, novým kořením můžete okořenit rozličné druhy masa, omáček, vývarů a zeleninových polévek. Nové koření ochutí skvěle také ryby a zvěřinu. Nové koření je součástí mnoha marinád, kořenících směsí a směsí na vařené nápoje. Přidává se na dochucení paštik, terin, uzeného a konzervovaného masa. Můžete jej použít při přípravě zulcu nebo k nakládání okurek a zeleniny.  V malém množství ochutí také ovocný kompot. Pokud budete připravovat zvěřinu nebo vnitřnosti použijte nové koření v kombinaci se silným masovým vývarem, černým kořením, cibulí, moukou a červenám vínem na přípravu lahodné omáčky. Vzhledem ke svému obsahu eugenolu je nové koření podobné hřebíčku. Napomáhá zažívání a je karminativní. Olej dráždí pokožku a rozšiřuje krevní cévy, čímž zvyšuje průtok krve a její ohřátí. Taniny v koření působí jako mírné anestetikum, které z něj díky svému oteplovacímu efektu činí populární domácí lék na artritidu a bolavé svaly. Používá se buď v horkých lázních nebo jako obklad.

Jak ho uchovávat

Celé sušené nové koření vydrží dlouho, pokud jej uchováte mimo světlo ve vzduchotěsných nádobách. Můžete jej rozemlít v mlýnku na koření nebo v elektrické mlýnku na kávu, ale pozor, mleté koření rychle ztrácí chuť.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Čočka na kyselo

(3 hlasů)

Pizza šneci

(2 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat