Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nejdůležitější vitaminy a minerály pro mozek. Máte jich dost?

Zora Kocmanová více informací

Miluje dobré jídlo a svého kocourka. Nesnáší reklamy na zázračné hubnoucí přípravky. Ráda zútulňuje svůj byteček.

Zobrazit další články autorky

10.09.2019 | Zdraví a diety

Abychom mohli svůj mozek využívat naplno, musíme mu dopřávat ty správné živiny. Které vitaminy a minerály mu prospívají nejvíce?

Vitamin B1 (neboli tiamin)

Vitaminy skupiny B jsou mozku prospěšné obecně. Tiamin hraje důležitou roli v přenášení nervových impulsů. Navíc jeho nedostatek dávají vědci do souvislosti s některými nemocemi mozku, včetně postižení paměti.

Vitamin B9 (čili kyselina listová)

Další vitamin ze skupiny B, který náš mozek rozhodně potřebuje. Svou roli hraje při tvorbě nervové tkáně. Také „B devítka“ je spojována s poruchami paměti, ale také s vývojovými potížemi mozku u dětí. Mimochodem, studie provedená u potkanů ukázala, že už 8 týdnů po podávání vitaminu B9 u nich došlo k jistému zlepšení paměti.

Vitamin C

Je velmi silným antioxidantem a pro mozek je klíčový. Hraje roli v syntéze dopaminu, ale navíc mozek chrání před oxidativním stresem.

Vápník

Patří k vůbec nejdůležitějším minerálům, které zajišťují zdravý a výkonný mozek. Uplatňuje se při předávání informací v mozku a v dalších důležitých procesech. Většina z nás svému tělu nedodává doporučené denní množství vápníku (závisí na věku a pohlaví), proto bychom měli zvážit doplňky stravy.

Hořčík

Také tento minerál pozitivně ovlivňuje naši paměť a napomáhá zdraví nervového systému. A tak jeho nedostatek může vést k nejrůznějším neurologickým obtížím. Mimochodem, hořčík a vápník je vhodné užívat v kombinaci – naše tělo pak oba minerály lépe zužitkuje.

Zinek

Ačkoli není přesně jasné, co všechno zinek v našem mozku ovlivňuje, vědci zjistili, že některé části tohoto orgánu obsahují poměrně vysoké hladiny zinku. Jeho nedostatek je spojován s nejrůznějšími neurologickými, ale i psychickými potížemi.

Co zásadně nejíst před velkou událostí

Dvoubarevný zelný salát

Dvoubarevný zelný salát

13 hlasů
50min 504 kJ 50 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Pikantní kotlety

9 hlasů
1h a 20min 697kJ 105 Kč

Kotlety marinované v medu a chilli omáčce.

Fazolky se slaninou

5 hlasů
45min 327kJ 95 Kč

Fazolky se slaninou a mandlemi.