Prostreno.cz

Ráno jste rozlámaní a otrávení. Zkuste si zvýšit hladinu melatoninu

Melatonin je hormon produkovaný velmi malou strukturou umístěnou v mozku, která se nazývá epifýza. Hlavní úlohou tohoto hormonu je regulovat bdělost a spánek. Bohužel existuje řada věcí, které mohou způsobit, že hladiny melatoninu poklesnou. Taky se vám teď špatně spí? Pak zkuste změnit svůj životní styl!

Noční večírek, který se protáhl až do rána, alkohol, kofein, stres, expozice modrým světlem a stárnutí mohou výrazně snížit množství melatoninu ve vašem těle, takže je pak těžké „dobře se vyspat“. Jestli i vy patříte k osobám, které se ráno budí rozlámané a otrávené, zkuste zvýšit hladinu melatoninu – přirozeným způsobem.

Pravidelné cvičení

Četné studie ukázaly, že lidé, kteří pravidelně cvičí, mají ve svých tělech vyšší hladiny melatoninu, a tak je pro ně mnohem snazší vyhnout se záchvatům nespavosti. Nicméně, je nutné zdržet se fyzicky náročného výkonu několik hodin předtím, než zamýšlíte ulehnout do postele. Rozprouděná krev dobrému spánku nenahrává.

Dostatek denního slunce

Kdo říká, že musíte cvičit jen v uzavřených prostorách? I takový jogging v zimě, když svítí sluníčko, není k zahození. Slunce zvýší hladinu melatoninu, což vám pomůže při zlepšení nálady. Deprese, úzkosti a nespavost tak nemají šanci!

Omezení expozice modrého světla

Několik hodin před spaním se držte dál od všeho, co vyzařuje modré světlo. Ano, řeč je o laptopu i chytrém telefonu. Pokud nemůžete odolat, aspoň snižte jas monitoru či obrazovky a ideálně si ještě nainstalujte program nebo aplikaci, která modré světlo filtruje.

Snížení spotřeby kofeinu a alkoholu

Samozřejmě, že zvýšená spotřeba kofeinu před spaním se může podepsat na kvalitě a „množství“ toho, co pod peřinou prožíváte. Totéž platí i v souvislosti s alkoholem. I když je pravdou, že konzumace alkoholických nápojů může způsobit, že ihned a snadno usnete, druh spánku, který máte, není klidný. Pak se nedivte, že se ráno probouzíte unavení!

Potraviny s obsahem melatoninu

Jste si vědomi toho, že se v mnoha potravinách nachází tolik potřebný melatonin? Netřeba dodávat, že správné stravování pomáhá dosáhnout dobrého spánku. Svoji pozornost proto zaměřte na banány, pomeranče, ananas, krůtu a kuřecí maso.

Nízká úroveň stresu

Jakmile se den přehoupne do druhé poloviny, je vhodné systematicky snižovat hladinu stresu. Poslouchejte uklidňující hudbu, užívejte si relaxační lázeň, meditujte. Dělejte cokoli, co vám pomůže uvolnit vaši mysl i tělo a připravit vás do peřin.

Bylinky

Bylinkáři pro zvyšování hladiny melatoninu doporučují heřmánek, třezalku tečkovanou, mučenku či šantu kočičí. Pokud však plánujete užívat nějaký bylinný přípravek, je dobré o tom seznámit svého lékaře.


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat