Prostreno.cz

Uchovávejte správně svoje léky

Dáváte léky do lednice, nebo je přesypáváte do vlastních krabiček? Možná děláte chybu. I taková maličkost, jako je správné uchovávání léků, může mít vliv na vaše zdraví! Špatně uskladněné medikamenty totiž mohou napáchat více škody než užitku. Co všechno vám hrozí?

Nesprávným zacházením s léky můžete snadno snížit jejich účinnost. Skladování všech medikamentů má svá specifika, která byste měli vždy dodržovat. Může to znít jako klišé, ale opravdu vždy si přečtěte přiložený příbalový letáček. Ten totiž obsahuje mimo jiné i informace o správném uchovávání léku.

Vhodná teplota

Údaj o teplotě je velmi důležitý. Ten najdete přímo na obalu léčivého přípravku. Některé medikamenty přímo vyžadují chlad, který jim poskytne pouze vaše lednice.

Na obalu je tak uvedeno:

  • uchovávat při teplotě 28°C
  • uchovávat při teplotě 515°C
  • uchovávat při teplotě do 15°C.

V této souvislosti je nutné říct, že byste také neměli léky vystavovat spodní hranici teploty, tedy mrazu. Obecně platí, že krátkodobé teplotní rozdíly, například když v létě nesete léky domů, nevadí, nicméně co se týče dlouhodobého skladování, je to jiná písnička.

Další skupinou jsou léky, které není třeba uchovávat v chladu, bývá na nich uvedeno:

  • uchovávejte při teplotě 1525°
  • uchovávejte při teplotě do 25 (30 °C)
  • nevyžaduje žádné zvláštní teplotní podmínky uchovávání
  • uchovávejte při teplotě 225°.

Pro uskladnění tak nejlépe poslouží například zásuvka v kuchyni. Zde si jen dávejte pozor, aby zásuvka nebyla v přímé blízkosti sporáku, který sálá teplo. Posloužit může také šuplík nočního stolku či zásuvka v pracovním stole.

Ochrana před světlem

Řada léčiv je také citlivá na světlo, to totiž urychluje jejich rozklad. Ideální je ponechat tablety v původním obale, tedy papírové nebo platové krabičce. (Můžete si všimnout, že lékárenské lahvičky jsou vyrobeny z tmavého skla.)

Ochrana před vlhkem

Svoje léky také vždy chraňte před případnou vlhkostí a udržujte je v suchu. Obecně se nedoporučuje uchovávat léky například v koupelně, kde hrozí vyšší vlhkost vzduchu než v ostatních místnostech v domě.

Obal a načaté léky

Snažte se léčivo nechávat v původním obale. Každé balení je speciálně navrženo pro daný druh léku a má své opodstatnění. Může také nastat situace, že s otevřením léku se mění způsob jeho skladování či datum spotřeby, například u různých roztoků a sirupů. Obecně se s otevřením takového léku snižuje doba jeho použitelnosti.

Uchovávejte mimo dosah dětí

Velice důležité je dbát na uložení léků na takové místo, aby bylo skryto dětským očím. Pokud máte doma lékárničku nebo jiný vymezený prostor, opatřete jej zámkem.

Poškozená léčiva nikdy neužívejte!

Nesprávným skladováním se léčiva mohou i znehodnotit. Nikdy neužívejte lék, který změnil barvu, texturu nebo vůni. Znehodnocené léky poznáte tak, že se pilulky na sebe lepí, jsou tvrdší nebo měkčí než obvykle a mohou mít popraskanou strukturu.

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat