Pokud vás něco bolí, častou radou babiček i lékařů je použití obkladu. Tento univerzální lék, pro který nemusíte do lékárny, pomáhá. Důležitá je však jeho teplota. Víte, kdy použít teplý a kdy naopak studený obklad?
Bolesti zad, zubů, hlavy, menstruační bolesti nebo například sportovní poranění, diskomfort svalů a šlach a mnoho dalších. To je jen úzký výčet trápení, které zažil jistě každý z vás. Nejrychlejší pomocí, která nestojí ani moc námahy a peněz, je zakrytí postiženého místa obkladem. Je však důležité správně rozeznat, zda máte použít teplou, či studenou kompresi. Kvůli špatně zvolené variantě byste si totiž mohli ještě přitížit.
Kdy použít studený obklad?
Pro použití studeného obkladu se dá skvěle využít například mražený hrášek, který se díky své struktuře snadno tvaruje okolo postiženého místa. Dobrým pomocníkem je také gelový polštářek, který můžete mít v mrazáku vždy po ruce.
Při bolesti hlavy způsobené migrénou určitě využijte chladicího efektu, ten stahuje rozšířené cévy a pomáhá při zmírnění pulzující bolesti. Studený obklad také zabírá na různá pohmoždění, natažení nebo poranění pohybového aparátu, snižuje totiž krevní výron do svalů a přináší úlevu od bolesti. Studeného obkladu využijeme i při otocích nebo zánětech.
Použijte teplý obklad
Teplý obklad vyrobíte doma snadno pomocí ručníku namočeného v horké vodě, ten pak přiložíte na postižené místo. Spolehnout se můžete také na termofor, který naplníte horkou vodou. Vyloženě se nabízí i hřejivý polštářek, jež snadno nahřejete v mikrovlnné troubě.
Horký obklad zvyšuje průtok krve na postiženém místě a pomáhá při bolesti svalů. Pokud vás tedy bolí záda a zjevnou příčinou je špatné držení těla, uleví vám teplý obklad. Teplo také pomůže při menstruačních bolestech, léčbě tenisového lokte, bolesti kloubů nebo při léčbě artritidy. Pokud máte tělo celkově unavené a namožené například po náročném sportovním výkonu nebo dlouhém a náročném období, dopřejte léčivou sílu tepla celému tělu pomocí horké vany, sprchy či návštěvy sauny.
Tip: Hřejivý polštářek si můžete vyrobit i doma a používat ho opakovaně. Postup je velmi jednoduchý. Vezměte rýži a do ní nakapejte pár kapek esenciálního oleje, například uklidňující levanduli, promíchejte a směs nasypejte do podkolenky, kterou zavažte. Polštářek pak snadno nahřejete v mikrovlnné troubě.
Sledujte nás na sociálních sítích: