Prostreno.cz

Zbavte tělo jedů. Máme pro vás efektivní detox!

Lidské tělo neustále prochází přirozeným čisticím procesem, přesto nestačí odbourávat škodlivé látky, kterými jej, díky současnému životnímu stylu, vytrvale zásobujeme. Není radno přehlížet SOS, které vysílá přetížený organismus, jako jsou bolesti hlavy, zácpa nebo průjem, špatná pleť a vlasy, alergie…

Tyto „běžné“ potíže totiž mohou být předzvěstí mnohem vážnějších onemocnění. Se stejnou vervou, s jakou se jednou za čas pouštíme do velkého úklidu domácnosti, bychom proto měli přistoupit i k vlastní očistě. Stejně jako to dělaly generace před námi.

Různé formy očisty provázejí lidstvo, co svět světem stojí. V minulosti šlo o postění se, potní chýše, konzumaci určitých potravin nebo používání nejrůznějších bylin. Dnes máme na výběr mnoho způsobů detoxikace organismu, od speciální úpravy jídelníčku, přes džusy, bylinky, antioxidanty až k půstům. Je důležité pochopit, že nejde o jednorázový akt, ale déle trvající proces, který je nutné přizpůsobit osobní kondici, životnímu stylu, možnostem a zkušenostem. Očistnou kúru doporučujeme absolvovat několikrát ročně,“ vysvětluje specialistka na výživu z renomovaného pražského centra Wellnessia Monika Divišová a přidává také konkrétní návod na nijak drastickou, jednoduchou a přitom velmi efektivní očistnou kúru.

Prvním krokem je zvýšení denního příjmu tekutin na 2,5 až 3 l. Už samotné zlepšení pitného režimu totiž pomůže tělu s vylučováním odpadních látek. Dalším stupněm je třídenní odlehčení jídelníčku, ze kterého vyškrtneme smažená jídla, uzeniny, potraviny obsahující umělá aditiva, alkohol, kávu, bílou mouku, cukr, černý čaj, mléko a umělá sladidla. Naopak přidáme více zeleniny a zeleninových šťáv, které dodají tělu vitaminy, minerály, enzymy a jiné cenné látky, což přispívá k neutralizaci překyseleného organismu, 60 % denního talíře by měla tvořit čerstvá zelenina. V jídelníčku také zvýšíme objem vlákniny (opět zelenina, ovoce nebo třeba ovesné otruby přisypané do zeleninové polévky), abychom pročistili trávicí trakt zanesený odpadními látkami a tím pádem málo propustný pro živiny. Játrům, největší detoxikační stanici, prospěje konzumace česneku, brokolice a pití čaje z ostropestřce mariánského nebo z pampelišky.

Po třech dnech následuje pěti až sedmidenní detoxikační kúra. Během ní je zapotřebí nadále dodržovat všechna výše zmíněná pravidla odlehčeného jídelníčku doplněná o další doporučení: Každý den začít vypitím teplé vody s citronem pro dokončení noční očisty sliznic a nastartování činnosti střev; 2x denně pozřít dávku mladého ječmene; 2–3x denně zařadit Green smoothie (2–3 druhy rozmixované zelené listové zeleniny, 1 banánu, 1 jablíčka, citronová šťáva, kousíček zázvoru a voda); jíst jednoduchá jídla, jako jsou ovoce, saláty, zeleninové polévky, ovesné a jáhlové kaše, celozrnná rýže, dušená a pečená zelenina, 2x za týden dušená ryba nebo vajíčko (BIO!); pít zeleninové vývary i čerstvé zeleninové šťávy; nesolit, nesladit, vyhnout se cukru i ve všech jiných podobách (med, slady apod.); vyloučit potraviny s obsahem pšenice (i celozrnné výrobky), maso (ryby nevadí), mléko a mléčné výrobky.

Před návratem k běžnému – samozřejmě zdravému a vyváženému stravování, zařadíme znovu tři dny odlehčené formy jídelníčku.
Pro posílení efektu detoxikace je dobré současně podpořit metabolismus a lymfatický systém dostatkem pohybu. K doporučeným lehčím aerobním aktivitám patří například svižná procházka nebo praktikování relaxačních technik (jóga, pilates, tai-chi, dýchání, břišní tance apod.). Velmi vhodné je i zařazení potravinových doplňků – ať už speciálních očistných směsí nebo doplňků stravy s vlákninou a bylinkami přímo určenými pro očistu zažívání.

Správně provedená očistná kúra je velkým přínosem nejen pro tělo, ale i pro psychiku. Uleví střevům, játrům, cévám, budete se cítit odpočatě, plní energie, lehce – a také skutečně budete o pár kilo lehčí, svět budete vnímat ve všech jeho barvách a zvucích. V prvních dnech po zahájení detoxu se sice může objevit bolest hlavy, závratě, zápach z úst, potažený jazyk nebo příznaky nachlazení, ale to je dobré znamení, že se tělo začíná čistit. Každým dnem se budete cítit lépe s vědomím, že děláte něco pro své zdraví. To, že detoxikace je obrovským pomocníkem při boji proti civilizačním i jiným nemocem, ostatně prokázaly i mnohé odborné studie,“ uzavírá Monika Divišová.


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat