Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Bílkoviny nehledejte jen v mase. Kde lze ušetřit a neošidit své tělo

24.06.2019 | Zdraví a diety

Bílkoviny jsou velmi významnou živinou, kterou naše tělo bezvýhradně potřebuje. Ať už masožravec nebo vegetarián, každý by měl za den sníst určité množství. Notoricky známá potravina bohatá na obsah bílkoviny je maso. Ale co další, levnější zdroje?

Základní stavební látka našeho těla? To je bílkovina. Nepotřebují ji pouze naše svaly, ale také veškeré orgány a všechny buňky. Bez bílkoviny bychom těžko mohli existovat. Některé bílkoviny si naše tělo vyrobit dokáže, ale některé ne. Na to je nutné myslet a pravidelně hladinu bílkovin v těle doplňovat. Ale jak a čím?

Živočišné bílkoviny nejsou jen v hovězím mase

Pokud je tím hlavním důvodem nízkého příjmu bílkovin prázdná peněženka, nevěšte hlavu. Všechna masa obsahují srovnatelné množství bílkovin. Vybírat proto můžete nejen z drahého strašáka hovězího, ale také vepřového, kuřecího, krůtího a kachního masa. Vhodné jsou i ryby a mořské plody. U nich to však zdaleka nekončí.

Mléčné výrobky

Skvělým zdrojem živočišných bílkovin je také mléko a mléčné výrobky, tedy jogurty, sýry, tvaroh či kefír. Sýrů je také velké množství, a to s rozdílnými cenami. Nabídka začíná někde u parmazánu a končí u sýru cottage. Co se týče právě mléčných výrobků, je možné vybírat z kravských, kozích nebo dokonce ovčích. Zvlášť dobrým a levným zdrojem živočišných bílkovin jsou také vajíčka. Těm moc nefandíte? Taky nevadí.

Rostlinné bílkoviny se živočišným nevyrovnají

Rostlinné potraviny mají sice mnohdy vyšší obsah bílkovin na 100 gramů než maso. Je ale třeba počítat s tím, že rostlinná bílkovina je v těle využitelná pouze asi ze 40 %, zatímco živočišná má využitelnost 70 %. K tomu je třeba přihlédnout i při počítání peněz v peněžence. Tady platí, že za víc peněz víc muziky. Z dobrých rostlinných zdrojů bílkoviny poskytuje sója, ale i luštěniny, ořechy a různá semínka. Méně bílkoviny pak obsahují ovoce, zelenina a houby.

I zde platí, že rozumný kompromis bude pro tělo to nejlepší. Sestavte si jídelníček a střídejte rostlinné a živočišně druhy bílkovin. Vše není jen o drahém mase. Vyplatí se vybírat a nad nákupy přemýšlet. Tím ušetříte a prospějete tím především svému tělu.

Bylinky na poruchové trávení, které slouží jako první pomoc

Rizoto s mušlemi a mořskými plody

Rizoto s mušlemi a mořskými plody

26 hlasů
40min 539 kJ 380 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Zapečené královské krevety

11 hlasů
45min 579kJ 250 Kč

Připravte si chutnou specialitu z krevet.

Jelení maso s jablky

10 hlasů
1h a 45min 473kJ 290 Kč

Plátky jelení kýty dušené s jablky.