Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jak věda vidí použití koriandru v kuchyni

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

15.08.2019 | Zdraví a diety

Koriandr coby planě rostoucí bylinku lze nalézt hlavně ve Středomoří, odedávna se však pěstovala i v Indii a v Egyptě. Užitečná je v gastronomii a léčitelství. Jak to má s působením na zdraví? A liší se nějak poznatky bylinkářů od moderní vědy? Takhle to vidí výzkumníci!

Pokud jde o některé přínosy pro zdraví koriandru, lidová medicína má jasno. Listy koriandru jsou bohaté na vitaminy skupiny B. Bylinka se hodí při detoxikačních kúrách, pozitivně ovlivňuje trávení, ničí škodlivé bakterie ve střevech, pročišťuje organismus, zvyšuje produkci žaludečních šťáv a podporuje chuť k jídlu.

Historické záznamy ukazují, že rostlina má léčivé využití od doby Hippokratů a tradiční ájurvédská indická medicína ji považuje za doktora přes trávení. A že je empatie bylinkářů na správném místě, dokazuje i věda. Vědci momentálně odhalili molekulární oporu antikonvulzivních účinků koriandru. Co si pod tím představit?

Pomocník při grilování

Studie na myších potvrdily, že rostlina Coriandrum sativum může redukovat bolest a zánět a extrakty z této byliny chrání kůži před ultrafialovým (UV) B zářením. Kromě svých antimykotických a antioxidačních vlastností jistý jiný výzkum naznačil, že oblíbené koření zabraňuje produkci potenciálně karcinogenních látek v mase, jež se objevují během vaření či grilování za vysoké teploty.

Geoff Abbott, profesor fyziologie a biofyziky z americké Kalifornské univerzity se svým týmem sledoval metabolity listů koriandru a zjistil, že zejména jeden – „mastný aldehyd s dlouhým řetězcem“ aktivuje několik draslíkových kanálů. Dysfunkce v těchto kanálech prý může způsobit vážné epileptické záchvaty.

Lék ze zahrádky

„Koriandr prokazatelně má terapeutické účinky a lze jej používat jako tradiční antikonvulzivní lék, který v mozku aktivuje třídu draslíkových kanálů, které eliminují záchvaty. Konkrétně jsme zjistili, že se jedna složka koriandru zvaná dodecenal váže na specifickou část draslíkových kanálů, aby je otevřela, což snižuje buněčnou excitabilitu,“ vysvětluje Geoff Abbott, podle kterého má uvedená bylinka také protinádorové, protizánětlivé, protiplísňové, antibakteriální, analgetické a kardioprotektivní účinky. „A nejlepší na tom, že i skvěle chutná,“ uzavírá profesor.

Čištění zubů ihned po jídle ničí sklovinu

Medové kuřecí čtvrtky

Medové kuřecí čtvrtky

12 hlasů
1h a 20min 535 kJ 130 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Treska na česneku a rajčatech

9 hlasů
60min 352kJ 95 Kč

dušená treska s rajčaty a bylinkami

Vepřová panenka se zázvorem

9 hlasů
1h a 50min 1042kJ 190 Kč

Minutka z vepřové panenky se zázvorem a sezamovými semínk...