Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Stav našich zubů ovlivňuje celkové zdraví. Záněty mohou přispívat k infarktu

Ano, to jsme MY ŽENY v redakci Bety.cz. Jsme jedinečné, tak jako každá z vás! Jsme jako puzzle, kde je na první pohled každý kousek jiný, ale když je dáte dohromady, perfektně to sedí!

Zobrazit další články autorky

13. 12. 2019 | Zdraví a diety

Věděli jste, že zdraví zubů i dásní napovídá z části i o celkovém zdraví organismu? Chrup a tělo jsou totiž spolu úzce spojeny. Nejvíce nebezpečné jsou pak zanedbané infekce, které mohou v krajních případech způsobit i infarkt.

Naše ústa jsou velmi úrodnou půdou pro různé bakterie. Před kterými nás chrání nejen vlastní obranyschopnost, ale především důkladná každodenní dentální péče a pravidelné návštěvy stomatologa i zubní hygieny. Bez správné péče se mohou bakterie v ústech přemnožit a vést ke vzniku zubního kazu či onemocnění dásní.

Infekce zvyšuje riziko srdečního onemocnění

Podle průzkumu Journal of Dental Research lidé, kteří mají neléčený zánět či infekci zubů mají až 2.7krát zvýšené riziko onemocnění srdce, než zdraví lidé. Bakterie z postiženého zubu mohou krevním oběhem „doputovat“ až k srdeční chlopni a zde způsobit zánět nebo sraženinu, která následně může způsobit infarkt. Nejvíce by na pozoru měli být pacienti s vadami srdce. 

Neléčený zubní váček

Zubní “váček” je v podstatě místo, ve kterém se mobilizuje imunitní systém tak, aby zabránil šíření infekce ze zubu dále do těla. „Tento stav často bývá dlouhou dobu nepozorovaný. Nicméně může přijít spouštěč, který naruší tuto rovnováhu. Bakterie se poté mohou rozšířit dále do těla. Nejdříve do okolí zubu a následně i do vzdálených míst pomocí krevního oběhu. Projevy takového rozšíření zánětu bývají velice nápadné a pro pacienta nepříjemné. Jsou spojeny s teplotou, otokem postiženého místa, zarudnutím, ztepláním a celkovou alterací jedince. V terapii je často potřeba nejen odstranit zdroj infekce, ale také doplnit léčbu antibioticky,“ vysvětluje MDDr. Ondřej Šrámek, vedoucí lékař Dentální kliniky.

Zrádné nemoci dásní

Velmi záludné mohou být i neléčené záněty dásní. Nebezpečné je, že chronický zánět dásní může mít mnoho lidí, aniž by o tom vědělo, takže je důležitá pravidelná návštěva dentálního hygienisty.

„Je potřeba si uvědomit, že pokud má pacient zánět dásní, tak při každém jídle i čištění zubů se bakterie vlivem podráždění dásní dostávají v nějaké míře do krevního oběhu. U celkově zdravého jedince si s tímto poradí imunitní systém. Pokud se však jedná o člověka např. s diabetem, nebo nějakým jiným onemocněním ovlivňující obranyschopnost, je bohužel možné že se bakterie usadí někde ve vzdálených místech těla a mohou způsobit zdravotní obtíže,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

Jak se podomácku vypořádat s bradavicemi

Tvarohové knedlíky s brusinkovou omáčkou

Tvarohové knedlíky s brusinkovou omáčkou

15 hlasů
1h a 30min 1013 kJ 165 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Losos na bílém víně

12 hlasů
50min 878kJ 381 Kč

Recept na přípravu zdravého lososa je jednoduchý. poku...

Špagety s boloňskou omáčkou

12 hlasů
50min 875kJ 145 Kč

Špagety s boloňskou omáčkou a brusinkami.