Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Čištění zubů ihned po jídle ničí sklovinu

Kristýna Vágnerová více informací

Pořád ještě nechápe, že je z ní máma...A ani si nemyslí, že ji ten pocit opustí :) Ujídá malé Lucince a pak láteří nad váhou. Nadšeně testuje všechny dobroty, co do redakce dorazí.

Zobrazit další články autorky

24.02.2020 | Zdraví a diety

Většina zubařů na světě svým pacientům radí, aby si čistili zuby třikrát denně, nejlépe po každém jídle. Ovšem američtí stomatologové však zjistili, že čištění zubů ihned po jídle je vlastně pro zuby velmi nebezpečné. Do třiceti minut po konzumaci pokrmu nebo pití kávy či jiného kyselého nápoje totiž kartáček napomáhá ještě větší erozi zubní skloviny.

Kyseliny z jídla jsou totiž nalepeny na sklovinu a pronikají do dentinu (zuboviny) pod ní. Pokud je sklovina porušena, dentin napadají bakterie, způsobují odvápnění a vzniká kaz. K porušení skloviny a odhalení zuboviny dochází většinou následkem působení kyselin či mechanickým poškozením. Čištění zubů ihned po jídle představuje kombinaci obou. Kartáček kyseliny ještě hlouběji vmasíruje do zubu.

Při čištění zubů si můžete ve skutečnosti kyselinu vtlačit hlouběji do skloviny a zuboviny,“ tvrdí doktor Howard R. Gamble, prezident Akademie obecného zubního lékařství.

Výzkum týmu doktora Gambleho odhaluje, že zubní sklovina "koroduje" mnohem rychleji, je-li čištěna kartáčkem do půl hodiny po jídle. Demineralizace zubu je v takovém případě mnohem rychlejší, než když si člověk nečistí zuby vůbec.

„Pro maximální ochranu dentinu je dobré počkat s čištěním zubů minimálně třicet minut po jídle či pití,“ tvrdí doktor Gamble.

Při požití ať již sladkého či kyselého jídla se změní Ph v ústech. Sklovina je tak více náchylná k poškození. Do 45 minut po jídle minerály ve slinách opět vyrovnají Ph, proto se doporučuje čistit zuby až po této časové prodlevě, zubní kartáček, by mohl poškodit ochrannou vrstvu zubu. Po jídle se doporučuje ústa vypláchnout čistou vodou nebo ústní vodou obsahující fluoridy.

Pokud vám ale situace neumožňuje si zuby vyčistit či vypláchnout, postačí i obyčejná žvýkačka. Žvýkání způsobí větší produkci slin a zuby jsou tak více omývány. Ph v ústech se tak rychleji vyrovná.

Zdravotní výhody mrkve

Platýz s fenyklem

Platýz s fenyklem

9 hlasů
50min 456 kJ 159 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Kuřecí prsa s hráškem

10 hlasů
45min 463kJ 120 Kč

Dušené kuřecí maso s hráškem, recept na rychlý a chutn...

Restované telecí nudličky

9 hlasů
50min 1258kJ 195 Kč

Telecí nudličky s rukolou a parmazánem.