Prostreno.cz

Skupiny lidí ohrožené nedostatkem vitaminu D

Nedostatek vitaminu D v našich podmínkách není neobvyklý a podle průzkumů jím trpí značná část populace. Přesto jsou určité skupiny ohroženy jeho nedostatkem více než jiné. Podívejte se s námi, jestli do těchto kategorií nespadáte také vy nebo vaši blízcí.

„Vitamin D potřebují lidé všech věkových kategorií. Na jeho spotřebu se zaměřujeme především v časném dětském věku, v době těhotenství, u seniorů a obecně u lidí, kteří omezují nebo musí omezovat příjem slunečního záření,“ říká MUDr. Petr Tláskal, CSc., vedoucí lékař Oddělení léčebné výživy ve FN Praha Motol.

Sportující

Složení stravy je důležitou součástí tréninkového plánu nejen vrcholových sportovců. Ohlídat si dostatek vitaminu D by měli i lidé věnující se pravidelně jakékoli sportovní aktivitě, ať už jde o víkendovou jízdu na kole, párkrát do týdne posilovna, tenis nebo třeba obden běh. Má totiž velký vliv na výkon, svalovou regeneraci a snižuje riziko zlomenin.

Starší lidé

Kůže během stárnutí ztrácí nejen svou elasticitu a pevnost, ale obsahuje také méně provitaminu D (7-dehydrocholesterolu). Důsledkem toho se snížuje tvorba vitaminu D ze slunečního záření. Dostatek „déčka“ přitom u starších lidí zlepšuje svalovou kontrolu a imunitní reakce, tedy dva důležité aspekty vitálního stáří.

Těhotné ženy

Málo vitaminu D u žen v očekávání může mít nepříjemné důsledky jak pro ně samotné, tak pro jejich miminka. Plod je plně závislý na příjmu vitaminu D od své matky. Vitamin D je zároveň spolu s vápníkem důležitým účastníkem procesů vedoucích k vytvoření pevné kostry v průběhu třetího trimestru. Pokud má nastávající maminka vitaminu D nebo vápníku málo, je proces tvorby kostí narušen.

Je prokázané, že děti narozené ženám s dostatečnou hladinou vitaminu D mají v kostech vyšší obsah minerálních látek než děti, které se narodily ženám s nižšími hladinami vitaminu D v krvi. Dostatečné množství přijímaného „déčka“ v těhotenství má kladný vliv na hustotu kostních tkáně u dětí, správnou polohu plodu a optimální tonus svalů.

Miminka

Dětská pokožka je jemná a velmi snadno se spálí. Proto malá miminka před sluncem tak pečlivě chráníme. To má ale za následek nedostatečnou tvorbu vitaminu D, která se může projevovat ztuhlostí svalů, lámavostí kostí, sníženou imunitou nebo náchylností k rozvoji autoimunitních onemocnění, například lupénce, alergiím či astma.

Dostatek vitaminu D je pro nás důležitý nejen v prenatálním věku, ale i v dospívání a ve zralém věku. „Nedostatek vitamínu D v časném věku vede k rozvoji křivice, pro pozdější období je to osteoporóza se zvýšenou lomivostí kostí,“ dodává doktor Tláskal.

V případě, že je miminko kojené, může dostatečný příjem tohoto vitaminu zajistit samotná matka. Důležitá je kromě pobytu na sluníčku také strava. Dostatečný přísun tučných mořských ryb 2krát týdně (losos, sleď, tuňák atd.).

Lidé s oslabenou imunitou

Na vitaminu D tak trochu stojí celý náš imunitní systém. Díky jeho zapojení v imunitních procesech pomáhá jak v boji s virovými či bakteriálními patogeny, tak sehrává svou úlohu také v boji s nádorovým onemocněním a autoimunitními procesy.

Zkoumá se například jeho vliv na zpomalení vývoje roztroušené sklerózy nebo revmatoidní artritidy a mnohé další. Pokud vás tedy trápí časté nachlazení nebo autoimunitní onemocnění, zkuste se zaměřit právě na zvýšení hladin vitaminu D ve svém těle, ať už to bude pobytem na sluníčku nebo potravinami bohatými právě na tento vitamín.

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat