Prostreno.cz

Konzumací bílkovin k hezčí postavě

Pravidla zdravého stravování hovoří jasně: pokud má naše tělo fungovat správně, potřebuje dostatek bílkovinového „pohonu“. Ne vždy se nám však daří během dne spořádat ideální množství proteinu. Kde tedy bílkoviny doplnit? A v čem jsou pro nás vlastně tolik potřebné?

Jen těžko byste hledali člověka, který se někdy nesnažil zapracovat na své postavě. Ať už šlo o nabírání svalové hmoty nebo o snahu shodit pár přebytečných kil, bez dostatku bílkovin v jídelníčku veškerá snaha pravděpodobně nepřinášela takové plody, jaké mohla. Proč?

Pomocníci při hubnutí

Dostatek bílkovin je v redukčních dietách důležitou položkou, pomáhá totiž budovat a zachovávat svalovou hmotu. To snižuje pravděpodobnost vzniku jojo efektu, bílkoviny také stimulují výdej energie. Po jídle bohatém na bílkoviny se metabolismus zrychlí a ve srovnání s potravinami s vysokým obsahem sacharidů nebo tuku tělo po jídle spálí více energie.

Pokud se rozhodneme pro změnu jídelníčku, musíme denně čelit řadě chuťových pokušení, která by nás sváděla z cesty. Bílkoviny nám však pomohou i v tomto směru, snižují totiž vnímání pocitu hladu a na dlouhou dobu zasytí, díky čemuž organismus nestrádá a může hubnout. Kromě toho urychlují odbourávání tuku. Pokud si tedy dáte svačinu s vysokým zastoupením proteinů, utišíte chutě mnohem více, než když do sebe hodíte nezdravou sušenku nebo dortík.

Bílkoviny navíc přispívají k růstu a udržení svalové hmoty, napomáhají k udržení normálního stavu kostí a přispívají k tvorbě naší imunity. Ideální denní příjem proteinů se poté odvozuje od individuálních potřeb každého z nás, obvykle se však uvádí alespoň jeden gram bílkovin na kilo naší váhy. Rozdílné potřeby mohou mít sportovci, senioři nebo těhotné a kojící ženy.

Jak je snadno doplnit?

A kde tedy bílkoviny během dne získat? Pokud máte s příjmem bílkovin problém, zkuste sáhnout po mléčných výrobcích, které jsou v tomto směru ideálními pomocníky. Mezi další potraviny bohaté na bílkoviny patří například maso, a to hlavně kuřecí, hovězí nebo ryba, luštěniny, vejce nebo mléčné výrobky. Na jejich dostatečný příjem poté dbejte během celého dne a snažte se je zařadit do každého jídla.

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat