Prostreno.cz

Vitamin K urychluje hojení

Urychlit hojení? To vážně jde! Stačí, když do svého jídelníčku zařadíte pár potravin bohatých na vitamin K. Které to jsou? Určitě nepodceňujte kiwi!

Vzhledem k pokračující pandemii si dobře uvědomujeme, jaké vitaminy a minerály jsou pro naše zdraví zásadní. Každý má svoji funkci, od vitaminu C pečujícího o imunitu, až po vitamin K, který, tedy kromě ochrany srdce, podporuje hlavně zdraví kostí a hojení ran. A právě ten je k mání v běžně dostupných potravinách. Po čem byste v obchodě měli sáhnout?

Kiwi

Kiwi se neprávem podceňuje. Je nabité živinami, které posilují tělo. Kromě vitaminu C poskytuje vitaminy A, B12, B6 a E, ovšem taky železo, vápník, hořčík, draslík. Suma sumárum, pravidelná konzumace kiwi zajišťuje krevní oběh v cévách, vstřebávání železa, zdravé kosti a dobré vidění. A naštěstí se jedná o ovoce, které se skvěle hodí do mnoha osvěžujících dezertů. A už jste zkoušeli studenou kiwi polévku?

Brokolice

Šťavnatá, čerstvá a pevná brokolice je jedním ze zdrojů káčka. Akorát nezapomeňte, že vitamin K patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích (společně s A, D a E), proto jej tělo nejlépe přijme s kvalitními rostlinnými tuky a oleji. Nechutná-li vám brokolice, pak je vhodnou volbou i růžičková kapusta.

Špenát                                                                      

Špenát s nízkým obsahem cholesterolu, bohatý na vlákninu, vitaminy A, C, K a železo je dobrý pro zdraví kostí i optimální funkci červených krvinek v těle. Zkuste třeba roládu z listového těla plněnou vařenými vejci (dalším zdrojem káčka)!

Hlávkový salát neboli locika setá

Ač se to možná nezdá, hlávkový salát je bohatý na bílkoviny, vitamin A a draslík. Pravidelná konzumace salátu má mírný sedativní účinek a dodává tělu vitaminy skupiny B potřebné pro odolnost nervové soustavy. Káčko zase, stejně jako v předchozích případech, urychluje hojení ran.

Ryby

Ryby jsou zásobárnou zdraví. Obsahují spoustu cenných vitaminů, včetně těch rozpustných v tucích. Velmi důležitou složkou jsou ale hlavně omega-3 mastné kyseliny, jež si tělo nedokáže vyrobit.

Květák

Co udělá konzumace květáku s vaším organismem? Kromě zrychlení hojení můžete očekávat podporu trávicího systému, prevenci proti artritidě, obezitě a dalším protizánětlivým chorobám. Neberte to!

Celkem 0 komentářů

Tip na oběd

Více tipů

Dušená kuřecí prsa

(3 hlasů)

Kachní stehna se špenátem

(4 hlasů)

Dušená vepřová krkovice

(4 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat