Prostreno.cz

Buráky jsou receptem na únavu

Omyl, nebo podvod? Burák není oříšek, ale luštěnina. To jste věděli? Bez ohledu na to, jestli ho řadíte mezi jednu nebo druhou skupinu, pomůže vám s vyčerpáním a i dalšími nepříjemnými zdravotními potížemi. Zvlášť muži by ho měli mít na předpis!

Arašíd, burák, burský ořech. Tak se obvykle říká plodům podzemnice olejné (Arachis hypogaea), které jsou v nabídce obchodů celoročně. Poptávka po nich však značně sílí zejména před vánočními svátky, což je jedině dobře. Trpíte-li únavou nebo dlouhodobým stresem, měli byste si jich nabrat o něco víc. Z jakého důvodu?  

Přírodní lék na nedostatek energie

Arašídy jsou bohatým zdrojem bílkovin, které tělo potřebuje k růstu a obnově buněk a tkání, ale také k tvorbě svalů a produkci hormonů a protilátek, a vlákniny ovlivňující vstřebávání sacharidů, tuků a cholesterolu v tenkém střevě. V překladu to znamená, že arašídy pomáhají při přeměně sacharidů na energii.

Vydatná svačina mezi jídly

Úžasná kombinace vlákniny a bílkovin zároveň zpomaluje proces trávení a usnadňuje stálé uvolňování energie do těla. Hrst ke svačině tak odvrátí únavu jedna radost a získaný optimismus vám vydrží až do večera. Jenom to s jejich množstvím nepřehánějte, neboť mají vysoký obsah kalorií.

Na druhou stranu se však mohou pochlubit všemi 20 aminokyselinami, z nichž nejhojnější je arginin (3349 mg na 100 g), který stimuluje imunitní systém, podporuje průchodnost krve v tepnách, léčí erektilní dysfunkce a spolu s lysinem, což je další esenciální aminokyselina, pomáhá zmírňovat úzkost.

Vedlejší účinky

Koktejl vitaminu, minerálů a rostlinných sloučenin v arašídech podporuje zdraví srdce, přechází vzniku žlučových kamenů a kontroluje hladinu cukru v krvi. Akorát pozor, u některých jedinců konzumace této luštěniny volává alergické reakce, a to kvůli přítomnosti dvou bílkovin, jmenovitě arachinu a conarachinu.

Nadměrný přísun arašídů může způsobit některé nepříznivé účinky, jako je otrava aflatoxiny a snížené vstřebávání železa. V případě jakýchkoli nežádoucích účinků se poraďte se svým lékařem. A jak buráky uplatnit přímo v kuchyni? Vykouzlete kokosovo-arašídovou omáčku, kuřecí kung-pao, kuřecí prsa v arašídovém těstíčku nebo studenou burákovou polévku s kefírem. Pochutná si celá rodina!

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat