Prostreno.cz

Přichází sklizeň všemocného křenu

Jeden křen miluje, druhý nenávidí. Co si o něm myslíte vy? A už jste si s ním posílili imunitu nebo zkusili vyléčit plísňovou infekci nehtů? Můžete si jím snížit také riziko rakoviny a vylepšit tělesné křivky.

Co k podzimu neodmyslitelně patří? Někdo by řekl pouštění draků nebo deštivé počasí, zatímco jiný má toto roční období úzce spojené s dýní. Ovšem i další potraviny se teď sklízejí ostošest. Co třeba takový křen? K nám do Evropy se dostal ve 12. století, a to zásluhou Slovanů. I když nám z jeho štiplavosti mnohdy vytrysknou slzy, stejně bychom s ním v kuchyni šetřit neměli. Koneckonců, jde o jednoho z vůbec nezdravějších zástupců kořenové zeleniny! Jaké zázraky patří na seznam jeho vedlejších účinků?

Rázná likvidace rakovinných buněk

Z poznatků odborných výzkumů vyplývá, že glukosinoláty a isothiokyanáty obsažené v křenu inhibují růst rakovinných buněk, čímž představují slibnou prevenci onkologických onemocnění. Ke snížení rizika těchto chorob přispívají i tím, že chrání buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.

Bakterie, bojte se!

Složení této potraviny je naprosto jedinečné, pochvalují si vědci. Nacházejí se v něm silné sloučeniny, které dokážou udělat čáru přes rozpočet bakteriím E. coli , H. pylori a Salmonelly. Rovněž brání růstu celkem čtyř typů hub, které způsobují plísňové infekce nehtů.

Blaho pro dýchací cesty

Jistě jste si všimli toho, že po konzumaci křenu registrujete v dutinách, nosu i krku podivné „pálení“. Tento jev ale rozhodně není na obtíž. Lékaři se domnívají, že zmírňuje nachlazení a většinu dýchacích problémů. Velice nápomocný je i při akutních infekcích a závažnější bronchitidě.

Vzpruha slabé imunity

Křen je doslova napěchovaný antioxidanty a fytochemikáliemi, které stimulují produkci a aktivitu bílých krvinek, čímž zvyšují sílu celého imunitního systému. Mimochodem, tenhle poklad je také urychlovačem hubnutí, jež navíc napravuje rozbouřené trávení a posiluje kosti. A protože působí jako diuretikum, doporučován je i při ledvinových poruchách.

Zdroje: healthline.com, organicfacts.com

Tip na večeři

Více tipů

Plněná kuřecí prsa

(4 hlasů)

Dušené houby se šalotkou

(2 hlasů)

Brambory plněné sýrem

(3 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat