Prostreno.cz

Zlozvyky paradoxně prospěšné pro zdraví

Může mít kousání nehtů nějaká pozitiva? No jéje! A jak je to s pliváním na ulici nebo močením ve vaně? I tohle může mít hodně nečekané pozitivní účinky!

Nějaký ten zlozvyk má skoro každý. I vy děláte něco, čeho se celé roky nemůžete zbavit? Možná je to spíše ku prospěchu. Ne všechny návyky jsou totiž nutně špatné! Které vypadají všelijak, ale zdraví mohou kupodivu podpořit?

Kousání nehtů posiluje imunitu

Už od dětství si koušete nehty, což bylo tématem mnoha rodičovských přednášek? Tak jistě, nebudí to zrovna ten nejlepší dojem. Ale co když máte právě díky tomu silnější imunitu? Vědci něco takového skutečně naznačují. Prostřednictvím americké studie, jejíž poznatky zveřejnil magazín The Journal of Pediatrics, vyšlo najevo, že lidé, kteří si od mládí okusují nehty, bývají v dospělosti méně náchylní k alergiím a jsou celkově odolnější vůči virům a bakteriím. „Naše zjištění sice nejsou v souladu s hygienickými pravidly, nicméně ti, kteří se takto vystavují nečistotám, opravdu mívají silnější obranyschopnost,“ šokuje spoluautor výzkumu, kterým je profesor medicíny Malcolm Sears.

Močení ve sprše urychluje hojení

Čurání ve sprše je věc, o které se ve společnosti nahlas nikdy nemluví. Ovšem neznamená to, že není běžná. V nedávném britském výzkumu společnosti Showers to you se k ní totiž přiznalo 76 procent zúčastněných respondentů. Proč je tahle „nechutnost“ vlastně v pořádku? „Močení při koupání nepředstavuje vůbec žádný problém. Moč funguje jako antiseptikum, proto předchází infekcím a působí proti plísním. Může dokonce urychlit hojení oděrek a škrábanců,“ vysvětluje americká uroložka Jamin Brahmbhatt.

Časté plivání zlepšuje dýchaní

Vidět někoho, kdo si na ulici „odplivne“, je poměrně běžný jev. Pravdou také zůstává, že je tento zlozvyk častější spíše u mužů. Ať už si o něm myslíte cokoli, někteří odborníci upozorňují na to, že když ústa produkují více slin, může to narušit dechové vzorce. Proto podle nich vůbec není špatné se přebytečných slin tímto způsobem zbavovat, neboť to usnadní dýchání.

Zdroje: medium.com, psychologytoday.com, shape.com

Celkem 1 komentářů

Tip na večeři

Více tipů
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat