Prostreno.cz

Přejídání má pro tělo zhoubné účinky

Omáčka s hromadou knedlíků a po ní následuje sladký dezert. Nebo raději dva! Že si takhle také „ulítnete“? Pozor na to. Přejídání zvyšuje šance na kardiovaskulární choroby a narušuje funkce mozku!

Sedm smrtelných hříchů. Říká vám to něco? Jejich výčet zavedl na konci 6. století papež Řehoř I. Veliký. Patří mezi ně pýcha, lakomství, závist, hněv, smilstvo, lenost a nestřídmost. Poslední ze jmenovaných se kromě zbytečného kupení nepotřebných věcí týká i nadměrné konzumace potravin a nápojů neboli přejídání. Ani vy se s velikostí porcí nedržíte nijak při zemi? Pak hřešíte. A vaše tělo si to může nehezky odnést. Jak přesně?

Faldíky všude, kam se podíváš

Přejídání bývá obzvláště problematické pro rozvoj nadměrného tělesného tuku, protože kvůli němu člověk přijímá mnohem více kalorií, než spotřebuje. Tím narůstá riziko nadváhy i obezity, což samo o sobě není kdovíjaká zdravotní hitparáda. V ohrožení se ale neocitají jen tělesné křivky. Nerozumné stravování má i další zhoubné vedlejší účinky. A za rámeček si je nikdo nedá!

Náchylnost k závažným komplikacím

Tak samozřejmě, když se přejíte jen občas, třeba u babičky, která vaří jako šéfkuchař s několika michelinskými hvězdami, nic moc se nestane. Zcela jiná písnička je to ale v případě, když žaludek takto zatěžujete několik dní v týdnu. Poznatky jisté studie si takový zlozvyk spojují s výrazně větší pravděpodobností metabolického syndromu, kardiovaskulárních chorob i diabetu. A za to ten kus masa navíc ani sladký dezert nestojí. Nebo myslíte, že ano? Nad talířem ale visí i další nebezpečí.

Myšlení stávkuje

Že by zmíněný návyk měl něco společného se zapomnětlivostí, poruchou soustředění či špatným zpracováváním informací, to by asi řekl jen málokdo. A přesto to tak je. Věřte, nebo ne, již několik studií naznačilo, že přejídání může v průběhu času poškodit funkce mozku a navodit mentální úpadky, a to především u starších dospělých. Poslední výzkum, který se na tuto problematiku zaměřil, byl zveřejněn v magazínu Scandinavian Journal of Psychology.

Zdroje: www.healthline.com, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2879283/, www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19930267/

Celkem 0 komentářů

Tip na oběd

Více tipů

Dušená kuřecí prsa

(3 hlasů)

Kachní stehna se špenátem

(4 hlasů)

Dušená vepřová krkovice

(4 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat