Prostreno.cz

Zdraví střev podpořte avokádem

Avokádo bylo dlouhá léta pranýřováno, že je příliš tučné na to, abychom ho mohli jíst pravidelně. Postupem času se ale ukázalo, že v sobě ukrývá tuky zdravé, proto se začalo doporučovat. A teď bude pochval ještě o něco víc! Je totiž skvělou výživou pro střeva. Proč?

Pokud jste fanouškem avokáda, není těžké najít způsob, jak ho zakomponovat do stravy. Ostatně, lze z něj připravit salát, pomazánka, dresink, sladký dezert, guacamole, sushi i toast. Někteří tímto cizokrajným ovocem ozvláštní také hamburger, tortillu a mořské plody. Lze ho zapéct i ve vajíčku, což jste možná ještě nezkoušeli. Jdete do toho? No výborně, kromě toho, že si náramně pochutnáte, také podpoříte zdraví svých střev. A tudy vede cesta k dobré kondici!

Když jedno ovlivňuje druhé

Střeva obsahují 300 až 500 různých druhů bakterií. Zatímco některé jsou prospěšné a vyloženě nezbytné, jiné zase poněkud škodí. Klíčové je hlavně to, aby množství těch „dobrých“ převyšovalo. Tím ve střevním mikrobiomu zavládne harmonie, od níž se odvíjí nejen bezproblémový chod trávení, ale i odolnost imunitního systému, neutralizace toxinů, optimistické duševní rozpoložení, a dokonce i prevence rakoviny. Co s tímhle vším má společné to zmíněné avokádo?

Lék bez předpisu

Předchozí studie se zaměřovaly zejména na avokádové výhody, jako je podpora hubnutí, lepší dostupnost vitaminů a regulace cholesterolu. Jeho konzumace podle četných vědeckých poznatků také chrání zrak a posiluje kosti, přičemž chrání játra před poškozením a zkvalitňuje pokožku. Nejnovější výzkumy ale nacházejí i další skrytá pozitiva. Vyplývá z nich, že avokádo má velice příznivý vliv i na zdraví střev, neboť díky nerozpustné vláknině stimuluje růst a prosperitu prospěšných bakterií, čímž se zvyšují jejich kolonie. Dávejte si ho tedy pravidelně, je to krok správným směrem! Sluší se zmínit, že podíl draslíku pomáhá i s normalizací krevního tlaku, proto lze avokádo vnímat také jako prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Na jaký způsob si ho připravíte vy?

Zdroj: www.well.org, www.eatthis.com


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Cuketová polévka se sýrem

(4 hlasů)

Dušená kuřecí prsa

(3 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat