Prostreno.cz

Nejlepší domácí prostředky k léčbě letního nachlazení

I když to může znít zvláštně, letní nachlazení je běžnou záležitostí. Ušetřete si cestu k lékaři, úlevu najdete u přírodní medicíny!

Na rozdíl od zimního nachlazení, které je způsobeno rhinoviry (nejběžnějšími a nejinfekčnějšími nositeli nachlazení v lidské populaci), letní nachlazení často způsobuje jiná skupina virů známá jako enteroviry. (Infekce se šíří, když přijdete do kontaktu s infikovanou osobou, nebo předmětem, popřípadě při konzumaci vody, ve které se virus nachází.) Mezi nejčastější příznaky patří kýchání, ucpaný nos, rýma, škrábání a bolest v krku či kašel. Jak se toho zbavit?

Solný sprej

Budete potřebovat lžičku mořské soli, špetku jedlé sody a šálek vody. Vodu ohřejte, dokud nebude dostatečně teplá. Do lahvičky s rozprašovačem dejte sůl a jedlou sodu, přidejte teplou vodu a celé to dobře promíchejte. Následně roztok nastříkejte do obou nosních dírek, abyste vypláchli nosní průchody. Toto opakujte jednou nebo dvakrát denně. Slaná voda působí jako nosní dekongestant a odstraňuje krusty a nahromaděný hlen z nosních dírek (1).

Jablečný ocet

Připravte si polévkovou lžíci jablečného octa a sklenici vody. (Po promíchání do této směsi můžete přidat trochu medu.) Nápoj pijte jednou až dvakrát denně. Jablečný ocet v těle vytváří zásadité prostředí, které pomáhá snadno a rychle zabíjet viry a bakterie (2).

Vitamin C

Vitamin C zvyšuje imunitní odpověď těla na virovou infekci (3). V důsledku toho bude virus rychle vyloučen z těla. K nejlepším zdrojům céčka patří citrusy, jahody, rajčata či brukvovitá zelenina (brokolice, růžičková kapusta, zelí nebo květák).

Zázvor

Budete potřebovat kousek kořene zázvoru, lžičku medu a šálek horké vody. Zázvor nasekejte a na několik minut namočte do horké vody. Nápoj sceďte, přidejte med a vypijte. Za ideální se přitom považují dva až tři takto připravené čaje denně. Zázvor má protizánětlivé a antivirové vlastnosti (4), snižuje zánět v nosních průchodech a nadměrnou tvorbu hlenu.

Kurkuma

Ke kloktání spárujte lžičku soli, stejné množství kurkumy a sklenici vody. Ústa proplachujte každé tři až čtyři hodiny. Proč to funguje? Kurkuma působí jako výborný antimikrobiální prostředek (5), jež eliminuje zánět a napomáhá rychlému zotavení z nemoci.

Zdroje: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8122848/, (2) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5788933/, (3) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707683/, (4) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/, (5) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7408453/

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Kokosové lívance

(29 hlasů)

Dušené houby na toastu

(25 hlasů)

Domácí granola

(2 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat