Prostreno.cz

Zhubněte jen tím, jak stolujete. Stačí se vyvarovat několika chyb.

Stolování není jen o tom, zda víme, ve které ruce se drží vidlička a ve které nůž. Stolování ovlivňuje i naše trávení, naše zdraví a naši postavu. Kterými chybami jim nejvíce škodíme?

Chyba č. 1: Jste první, kdo dojí

Jako děti většina z nás slýchala: „Rychle jez, ať už to máš v sobě!“ A tak jsme si do dospělosti přinesli nepěný návyk v podobě rychlého hltání. Navíc dnešní uspěchaná doba tomu nijak nepomáhá, a tak v tomto nezdravém způsobu jídla pokračujeme i nadále.
Soustřeďte se na žvýkání každého sousta a neládujte si do pusy hned další, jen co polknete.

Chyba č. 2: Ukusujete velká sousta

Jedním z důvodů, proč v nás pokrm zmizí tak rychle, může kromě odfláknutého žvýkání a hltání být, že si do úst vkládáme příliš velká sousta. Chyba. V takových případech ani skoro není možné sousto pořádně rozžvýkat – a naše zažívání nám za to rozhodně vděčné nebude…

Chyba č. 3: Málo žvýkáte

Když už máte sousto v puse – vychutnejte si jej! Protože čím déle ho tam ponecháte a budete žvýkat, tím více chutí budete schopni ocenit. Chuťové pohárky nemáte v krku nebo žaludku, ale na jazyku, tak toho využijte. A kromě toho díky enzymům ve slinách pomůžete tělu s trávením.

Chyba č. 4: Nezapíjíte

Mezi jednotlivými sousty si vždy dopřejte lok vody – jednak vám bude jídlo pěkně klouzat do žaludu, jednak se díky vodě budete cítit brzy zasycení a nesníte toho tolik (za což vám asi bude vděčná vaše postava).

Chyba č. 5: Nepouštíte příbor z ruky

Naučte se následující postup – vložíte sousto do pusy, odložíte příbor (stačí vidlička), pořádně jídlo rozkoušete, spolknete, zapijete a teprve poté zase popadnete příbor a začnete znovu. Nechystejte si dopředu další sousto, pokud jste ještě nespolkli to předchozí. Nebudete mít tendenci tak hltat.

Chyba č. 6: Nepovídáte si

Pokud jíte s rodinou, kolegy nebo přáteli, zapomeňte na další pravidlo z dětství, jež znělo „dobré chutnání a bez povídání“. Naopak! Pěkně živě konverzujte – i to zpomalí rychlost, s jakou ve vás pokrm zmizí.

Zdroj: názory autora, wikipedia

 


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na oběd

Více tipů

Dušené houby se šalotkou

(6 hlasů)

Pečený losos

(4 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat