Prostreno.cz

Potraviny s velkým obsahem hořčíku zajistí lepší spánek

Ruku na srdce, okolní světové dění nám klidu vůbec nepřidá a když se k tomu všemu přidají i starosti s láskou a vnitřní neklid, je na problém se spánkem zaděláno. Pokud ho nechcete zajídat práškem, zkuste jíst ty správné potraviny.

Strach je mocný čaroděj. Bohužel pro zdravý spánek toho moc nevykouzlí. Znáte potraviny, po kterých se vám bude spát lépe?Jsou to ty, které obsahují velké množství hořčíku. Protože zbavují tělo stresových hormonů, uvolňují ho a tím se postarají o lepší spánek (1).

Třešně

Třešně jsou jedním z mála přirozených zdrojů melatoninu, který reguluje spánek. Pravidelná konzumace třešní, zejména těsně před spaním, může vám pomoci dosáhnout kvalitního spánku.

Ořechy

Ořechy, zejména vlašské ořechy a mandle, obsahují také melatonin. Kapky vzhůru nohama navíc obsahují zdravé tuky, proteiny a tryptofan, aminokyselinu, která také podporuje spánek.

Špenát

Je jedno, jestli si ho tepelně upravíte, nebo přidáte třeba do smoothie, špenát má v kuchyni zkrátka široké využití. Navíc 100 gramů špenátu obsahuje skoro 60 miligramů hořčíku.

Hořká čokoláda

Máte občas neovladatelnou chuť na čokoládu? Důvodem by mohl být nedostatek hořčíku. Protože v čokoládě, jejíž podíl kakaa je alespoň 70 procent, je něco okolo 230 miligramů hořčíku na 100 gramů čokolády. A že je čokoláda nezdravá? To ale není úplně pravda. S vysokým podílem kakaa a nízkým obsahem cukru je v rozumné míře dokonce perfektní pro zdravou stravu. A zdravé rostlinné tuky navíc stabilizují hladinu cukru v krvi.

Pohanka

Pohanka patří přesně k těm potravinám, které jsou ještě stále hodně podceňované. Například V Japonsku se z ní vyrábějí velmi oblíbené těstoviny soba. Pohankovou mouku ale můžete použít i na palačinky, koláče a další sladké pokrmy. Kromě toho obsahuje pohanka také důležité minerální látky jako draslík, vápník a fosfor. A necelých 100 gramů pohanky pokryje poloviční denní potřebu hořčíku.

Dýňová semínka

Ta jsou svým vysokým obsahem hořčíku známá. Asi 30 gramů, například ve formě posypu na salátu nebo avokádového chleba, obsahuje asi 70 miligramů hořčíku.

Losos

Čerstvý losos není jenom výtečným zdrojem zdravým bílkovin a omega-3-mastných kyselin, ale také hořčíku. Jedna 150 gramová porce obsahuje skoro 45 miligramů této minerální látky.

Zdroj: (1) www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3703169/, www.link.springer.com/article/10.1007/s12011-022-03162-1


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat