Rozhozené hormony, chabý pitný režim, příliš omezující dieta nebo stres, co se vás nechce pustit. Na to, že je něco špatně, se vás tělo snaží upozornit nadýmáním.
O zdraví střev se diskutuje neustále a vlastně není divu, protože ovlivňuje fyzickou i duševní pohodu těla. Jedním z nejčastějších a nejvíce obtěžujících symptomů, které signalizují, že něco není v pořádku, je nadýmání. Pro někoho výjimečná situace, pro jiného frustrující a někdy i vyloženě trapná součást každodenního života.
Děje se to běžně
„Přibližně každý šestý člověk bez jakýchkoli zdravotních potíží a tři ze čtyř lidí se syndromem dráždivého tračníku hlásí pocit nafouklého břicha. To dokazuje, jak rozšířený tento problém je,“ zdůrazňuje australský gastroenterolog Vincent Ho. „V podstatě se jedná o pocit vnitřního tlaku, který může a nemusí být doprovázen viditelným nadýmáním nebo zvětšením pasu,“ vysvětluje lékař s tím, že rozlišuje dva typy.
Nahoře, či dole?
Nadýmání v horní části střeva je podle něj způsobeno přebytečným vzduchem, za což může polykání například při pití sycených nápojů nebo hltání jídla. Naopak nadýmání v dolní části je obvykle důsledkem špatného trávení v tenkém střevě. „Některé tuky, cukry a sacharidy, zejména ty, které nejsou správně vstřebány, bohužel kvasí a při rozkladu bakteriemi produkují velké množství plynu,“ vysvětluje jmenovaný gastroenterolog. Ačkoli je tato komplikace obvykle „vizitkou“ zhoršeného zažívání, Vincent Ho upozorňuje na to, že s ní mohou souviset i hormony, dále pak stres, poruchy menstruačního cyklu, potravinové intolerance, zadržování tekutin, dehydratace i příliš drastické diety, které zpomalují trávicí trakt. Třeba se vám právě tímhle tělo snaží něco říct a je třeba mu naslouchat.
Tato první pomoc zabere
Pokud vás nadýmání nesmírně deprimuje, proto hledáte rychlou úlevu, zkuste ho utlumit popíjením mátového nebo zázvorového čaje. Vyrazit můžete i na krátkou procházku, protože fyzická aktivita může pomoci rozpohybovat střeva a uvolnit nahromaděný plyn. Určitě se vyhněte perlivým nápojům a žvýkačkám, neboť tyto návyky vedou k polykání přebytečného vzduchu. Záchranu představuje i jemná masáž břicha –krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček vaše nepohodlí okamžitě zmírní. Nakonec, po jídle si hned nelehejte, ale dejte svému tělu čas na trávení ve vzpřímené poloze.
Zdroj: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5350578/, https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0306987706001356
Sledujte nás na sociálních sítích: