Do kalhot se břicho nevejde a pocit nepohodlí se nevyhýbá ani volnější sukni. Víte, že za tímto problémem může stát stres? Ale nezoufejte, na kortizolové nadělení lze vyzrát.
Život je plný překvapení. A často to s sebou přináší i pořádnou dávku stresu. Ať už jde o náročnou práci, rodinné starosti nebo jen neustálý shon, naše tělo se s tím vším musí nějak popasovat. Někdy se tato reakce projeví i fyzicky, například ve formě ukládání tuku v oblasti pasu, čemuž se říká kortizolové břicho.
Vedlejší účinek neklidu
„Kortizol je hormon tvořený nadledvinami, klíčový pro odezvu našeho organismu na fyzický, psychický, sociální i emocionální stres. Pomáhá nám vypořádat se s vnímanými hrozbami, udržovat cyklus spánku i bdění, posilovat paměť a zachovávat svalový tonus,“ vyjmenovává britský konzultant v oboru akutní a všeobecné medicíny Gaurav Agarwal. „Chronické dlouhodobé zvýšení kortizolu vede k onemocněním, endokrinním poruchám, obezitě a nechvalně známému břišnímu tuku. Je to příroda, tělo je naprogramováno k přežití, a pokud se cítí ohroženo, jako ochranný mechanismus ukládá právě tuk,“ doplňuje lékař. Chcete se ho zbavit?
Pomalu a s rozmyslem
Pokud registrujete, že se nadměrný stres podepisuje na postavě, možná jako instinktivní řešení vidíte drastickou dietu a zintenzivnění cvičení. Tudy však cesta nevede. Dle názoru uvedeného odborníka se to může obrátit proti vám v podobě dalšího zvýšení kortizolu. „Místo rychlých a radikálních kroků se soustřeďte na postupné a udržitelné změny, které organismus nebude vnímat jako další stresor,“ doporučuje Gaurav Agarwal.
Neřešte faldíky, ale psychiku
Prohlížíte se v zrcadle, skepticky taháte za kůži a je vám z toho ouvej. Takhle by to také nešlo! „Namísto úporného zaměřování se na vzhled přesměrujte svou pozornost na redukci stresu a připomeňte psychice, že je v bezpečí,“ zdůrazňuje jmenovaný lékař. Navrhuje pak dechová cvičení i pravidelné procházky, jež mají dvojí užitek – optimalizují úroveň glukózy v krvi a uklidňují mysl, což je přesně to, co potřebujete.
Úprava stravy je zásadní
„Nadměrná konzumace alkoholu břišní kortizolovou tíseň ještě prohlubuje,“ poznamenává Gaurav Agarwal. Snažte se tedy omezit pití, jezte vyváženou stravu a nepodceňujte dostatečný příjem vody, čímž podpoříte svou hormonální rovnováhu a tím i štíhlejší postavu.
Zdroj: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/j.1550-8528.1994.tb00055.x,,https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8653140/, https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3602916/
Sledujte nás na sociálních sítích: