Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Nejlepší náhražky vajec: Tipy nejen pro vegany

20.03.2019 | Krok za krokem

Existuje mnoho situací, kdy je použití vajíček v kuchyni nežádoucí. Můžete na ně mít alergii, můžete vyznávat veganský životní styl, nebo vás jen trápí dietní omezení. Čím lze vejce nahradit?

Vaření bez vajec? Někteří si to neumějí představit, ale co když vás okolnosti donutí? Nějaká alternativa se vymyslet musí! Naštěstí tyhle potraviny dary slepic zastoupí.

Ovoce

Existuje několik různých druhů ovoce, kterými při pečení můžete nahradit vejce. Mezi ty nejpopulárnější patří banány, avokádo a jablečné pyré. Přitom jedna čtvrtina šálku ovoce nahradí jedno vejce. Výsledné muffiny nebo chléb budou velmi husté a vláčné.

Chia semínka

Pro ořechovou chuť vašeho receptu se místo vajec používají i chia nebo lněná semínka. Tato drobná semena absorbují vodu, zahušťují a zároveň jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Proto jednoduše smíchejte jednu lžíci chia nebo lněných semen se 3 lžícemi vody. Toto množství postačí k náhradě jednoho vajíčka. Před přidáním semínka nechte nasáknout vodou.

Jedlá soda a ocet

Smíchejte 1 čajovou lžičku jedné sody s 1 polévkovou lžící octa (opět se jedná o dubléra jednoho vejce). Jedlá soda reaguje s octem a výsledná směs je pro pečení velmi vhodná. Výsledek je lehký a nadýchaný.

Arrowroot  – škrobový prášek

Arrowroot je škrobnatá hmota získávaná z oddenků, popřípadě kořenových hlíz tropické rostliny Maranta arundinacea. 2 polévkové lžíce prášku se smíchají se 3 polévkovými lžícemi vody, což zastoupí jedno vejce.

Aquafaba

Aquafaba představuje nálev z vařené cizrny, který má v kuchyni řadu uplatnění. Tento stále oblíbenější produkt je vhodný pro všechny receptury, jež obsahují vejce. 3 polévkové lžíce přitom zastoupí jeden slepičí produkt.

Sójový lecitin

U receptů, které vyžadují pouze vaječné žloutky, použijte sójový lecitin. Tento výrobek lze obvykle nalézt v obchodech se zdravou výživou nebo fitness doplňky. 1 polévková lžíce sójového lecitinu rovná se jedno vejce.

Silken (hedvábné) tofu

Tento typ tofu má vyšší obsah vody a měkčí strukturu a je výbornou náhradou vajíčka, která receptu přidá na hustotě, bílkovinách a vlhkosti. Co vejce, to jedna čtvrtina šálku hedvábného tofu.

Výroba domácí kosmetiky z aloe vera

Vepřové maso se zázvorem

Vepřové maso se zázvorem

10 hlasů
1h a 5min 1198 kJ 165 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Těstoviny s mákem a ořechy

11 hlasů
60min 1916kJ 99 Kč

Sladký oběd pro děti i dospělé.

Studená polévka z avokáda

10 hlasů
25min 376kJ 70 Kč

Letní osvěžující polévka.