Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Využití citrónu v domácnosti

5. 3. 2020 | Tipy a triky

Citron je nepoužívanější zásobník vitaminu C i různých prospěšných látek pro lidský organismus. Přesto by byl hřích používat ho pouze v kuchyni! Ve vaší domácnosti totiž najde široké uplatnění. Hodí se jako čistič, leštidlo i ničitel zápachu.

Citron? Je to všechno, ale rozhodně ne obyčejné ovoce. Co dokáže tenhle žlutý pomocník?

1. Lesk jako blesk

Mytí oken je nekonečný příběh. Zvlášť v případě, že z jedné strany nám výsledný efekt kazí dešťové kapky a z druhé zase nenechavé ručky našich ratolestí. Naštěstí existuje přírodní přípravek, který si poradí s nečistotami jako nic. Stačí smíchat čtyři polévkové lžíce citronu s půllitrem vody a okna budou jako nová. Bonus navíc je, že lze využít i na zrcadla.

2. Zneškodní vodní kámen

Vodní kámen je nechvalně známý návštěvník každé koupelny. Poskytuje útočiště bakteriím, o nevábné vizuální stránce ani nemluvě. Jak s ním zatočit a nenadřít se? Citrónová šťáva ho spolehlivě rozpustí. Nakapejte ji na postižená místa a problém bude vyřešen.

3. Parfém pro boty

Máte potíže se zápachem linoucím se z vašich oblíbených bot? Snadno se ho zbavíte, když do nich vložíte sušenou citronovou kůru. Ideálně na pár hodin, nejlépe přes noc. Ráno vás příjemně překvapí vůně linoucí se z botníku.

4. Zachránce trouby

Určitě nejste jediní, koho připečená nadílka uvnitř trouby a mikrovlny dohání k šílenství. Jestli patříte mezi nešťastníky, kteří likvidováním škod tráví i několik hodin, tenhle zlepšovák vám přijde vhod. Tajemství je miska naplněná vodou, do které vložíte nakrájené plátky citronu. Pusťte troubu na plný výkon a nechte pět minut běžet. Nánosy pak půjdou lehce setřít.

5. Přírodní ústní voda

Vypláchnout si po čištění zubů ústa ještě nějakým „kloktadlem“ doporučují všichni stomatologové. Jenže v dostupných výrobcích je většinou alkohol, a také ne každému chutnají. Vytvořte si vlastní! Vymačkejte do vody pár kapek citronu a přidejte lístky máty.

6. Voňavé bělidlo

Bílé ručníky, osušky a ubrusy už dávno ztratily svou původní krásu. I to bleskově vyřeší citron. Až budete do pračky příště dávat prací prášek, nezapomeňte k němu nalít ještě šťávu z jednoho citronu. Tohle účinné bělidlo se vám určitě zalíbí!

7. Zázračné mýdlo

Máte na rukou pozůstatky z červené řepy, která byla k obědu? A skvrny se ne a ne pustit? Citronová dužina vás dostane z maléru. Potřete si s ní dlaně - katastrofa zažehnána.

8. Osvěžovač vzduchu

Léto už je definitivně pryč, ale proč si ho nepřipomenout éterickou vůní citronu. Nakrájené plátky strategicky rozmístěte po bytě. Provoní vám domácnost a povzbudí mysl. To se teď při pohledu z okna určitě hodí.

Štípnutí od vosy či včely. Bolest i otok zastaví med nebo...

Těstovinový salát

Těstovinový salát

15 hlasů
45min 772 kJ 125 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Velikonoční mrkvová polévka

24 hlasů
40min 536kJ 87 Kč

Takto připravená polévka bude chutnat hlavně dětem.

Bramboráky s kypřicím práškem

17 hlasů
40min 637kJ 45 Kč

Bramboráky, do kterých se přidává kypřicí prášek.