Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Skořápky v zahradě. Dají výživu rostlinám a zbaví je škůdců

06.04.2019 | Tipy a triky

Hodně lidí neví, že používání skořápek v zahradě může pomoci mnoha způsoby. Pokud jste zvědaví, co dělat s drceným vaječným „obalem“, věřte, že kompost i půda jej přivítají s otevřenou náručí! A ze zbytků připravíte kvalitní a výživnou pleťovou masku.

Velikonoce, pro které je symbolem vejce, se kvapem blíží. Když už jsme u něj, to slepičí obsahuje velké množství vody, pak také bílkoviny, minerální látky, tuky či mastné kyseliny. Skořápka je zase plná vápníku, organických i anorganických látek, čerstvá vejce jsou navíc potažena solemi draslíku a sodíku. Co to má společného s pěstováním? Přidání vaječných skořápek ke kompostu se vřele doporučuje.

Kvalitní výživa z „odpadu“

Vápník, kterého skořápky poskytují dost a dost, pomáhá rostlinám budovat buněčné stěny. Bez ní rostliny nemohou růst tak rychle. V případě některých druhů zeleniny, jako jsou například rajčata či papriky, bez dostatku tohoto minerálu napadá hniloba. Vaječné skořápky právě díky tomuto prvku působí i proti okyselování kompostu. Právě z těchto důvodů jsou skořápky výborným zahradním i domácím pomocníkem. Ocení je totiž i pokojové rostliny! Před kompostováním se navíc nemusejí drtit, samy se později rozpadnou.

Přírodní ochrana úrody

Vaječný „obal“ také odrazuje škůdce, jako jsou slimáci, hlemýždi, larvy a další nezvaní návštěvníci. Pokud s nimi válčíte, nejprve začněte sbírat skořápky od vajec. Opláchněte je a nechte den či dva vyschnout na talíři. Pak je vložte do pevnějšího plastového sáčku a rozdrťte rukou nebo nohou, popřípadě rozmixujte kuchyňským robotem. Na závěr je přidejte pod vaše rostlinky. Ovšem pozor, aby se na vaši zahrádku škůdci nevraceli, musíte každý týden přidávat nové a nové skořápky. A takový malý tip pro ty, kdo si už neví rady?

Domácí kosmetická procedura

Při výsadbě růží či jiných keříků vždy do vyhloubené jámy nejprve nasypte skořápky z vyloupaných vlašských ořechů, ty následně zasypte kompostem a pokračujte v běžném sázení. Slimáci se vašim květinám i zelenině budou vyhýbat obloukem. A co když vám náhodou nějaká ta vaječná skořápka zbyde? Použijte ji jako výživnou masku!

Vaječné skořápky, výhradně z domácího chovu, zpracujte na prášek, do kterého přidejte rozšlehaný vaječný bílek. Masku naneste na pleť, nechte působit 30 minut a poté ji smyjte vodou.

Jablečný ocet je dobrý na akné a zpevní nehty

Rajčatová polévka

Rajčatová polévka

18 hlasů
30min 455 kJ 95 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Těstoviny s mákem a ořechy

11 hlasů
60min 1916kJ 99 Kč

Sladký oběd pro děti i dospělé.

Studená polévka z avokáda

10 hlasů
25min 376kJ 70 Kč

Letní osvěžující polévka.