Prostreno.cz

Velký úklid malých věcí

Generální úklid domova je obvykle spojen s předvánočním časem, kdy chceme svátky strávit v čistém prostředí. V období karantény máme mnohdy více času věnovat se i věcem, na které se často zapomíná. Abyste měli domov opravdu jako ze škatulky, zaměřte se na tato místa...

„Pracholapači“

Pravidelné otírání nábytku je pro vás jistě rutinou, ale myslíte i na méně nápadné „pracholapače“. Máme na mysli nejen všelijaké suvenýry z dovolených vystavené na poličkách, ale také například pokojové květiny, na jejichž listech ulpívají jemné částice prachu. Proto je otírejte hadříkem z mikrovlákna a vlažnou vodou, anebo jemnou sprchou. Při generálním úklidu nezapomínejte ani na méně přístupná místa – za nábytkem, za radiátorem, horní stranu dveří, obrazů a zarámovaných fotografií, vrchní stranu kuchyňských skříněk či digestoře a spodní stranu stolů... A velkým lapačem prachu jsou také žaluzie! Poprat se s prachem na různých místech vám pomohou správné nástavce vysavače.

Matrace plné výkalů

Prach se zachytává rovněž do nejrůznějších textilií. Prach se skládá z řady složek, včetně roztočů, alergenů, bakterií a virů, které se mohou ukrývat hluboko v čalouněném nábytku a kobercích. Pomalejší vysávání dává vysavači více času na odstranění nečistot, zejména špíny a skrytého prachu. Nezapomínejte ale také na matrace, které se stávají doslova semeništěm roztočů! Je to proto, že tito drobní živočichové se primárně živí částečkami odumřelých kožních buněk. Kde v domácnosti trávíte nejvíce času, tam také ztratíte nejvíce kůže. Zde s největší pravděpodobností najdete také největší množství roztočů. V posteli strávíme třetinu našeho života. Ve skutečnosti tedy většina z nás pravděpodobně spí v lůžku plném výkalů roztočů. Tyto výkaly pak mohou způsobovat alergickou reakci.

Vysajte svou matraci na obou stranách pomocí přístroje s pokročilým filtračním systémem, stejně jako pohovky a další čalounění. Zároveň mějte pod kontrolou úroveň vlhkosti a teploty – roztočům se totiž daří ve vlhkém a teplém prostředí. Dosáhnout toho můžete například prostřednictvím čističky vzduchu kombinované s ventilátorem a zvlhčovačem.

Špinavější než záchodové prkénko...

Klávesnice, ovladače na televizi, počítačová myš, smartphone, tablet... S elektronickými zařízeními jsme v dennodenním kontaktu, a ne nadarmo se uvádí, že jejich povrch je mnohdy zamořen bakteriemi a viry více než záchodové prkénko. Do jemných spár se navíc dostává prach, kožní šupinky, drobky a další nečistoty. Pravidelně je proto otírejte antibakteriálními ubrousky, ale nezapomínejte čas od času ani na důkladnější čištění. Použít můžete speciální čisticí hmotu, která na sebe nečistoty nalepí, jako „první pomoc“ lze projet spáry také post-it papírkem. Prach lze rovněž vyfoukat čisticím ofukovacím balonkem, anebo vysavačem s hlavicí s jemnými štětinami.

V první linii...

Na kliky, vypínače a úchytky se při úklidu často zapomíná, přitom patří k místům, která jsou v domácnosti nejvíce „osahávaná“. V době epidemie koronaviru byste měli mít také na paměti, že zejména klika od venkovních dveří je první věc, na kterou sáhneme, když přijdeme z MHD nebo obchodu, a proto se může stát semeništěm virů.  Ale ani v interiéru na otírání klik, vypínačů či úchytek skříní nezapomínejte.

Co naše babičky nedělaly...

Zatímco naše babičky si musely poradit se spoustou věcí pěkně ručně „po starém“, my máme dnes spoustu pomocníků, kteří nám s úklidem pomáhají. Aby ale přístroje dobře sloužily, nezapomínejte, že i o ně se musíte starat a čistit je! Jedině tak budou správně pracovat a také vám déle vydrží, čímž vám ušetří čas i peníze. Dbejte proto na pravidelnou údržbu vysavače podle pokynů (zejména mytí filtrů a vyprazdňování koše). Čistit rovněž musíte pračku a sušičku, abyste z nich nevyndávali špinavé prádlo. Pravidelně (cca jednou za 1 až 2 měsíce) používejte speciální čistič myčky, umyjte pryžové těsnění, kde se může tvořit plíseň a vyčistěte rovněž filtr. Jednou za půl roku se také doporučuje vyměnit filtr v digestoři (záleží ovšem na tom, jak často ji používáte). A v neposlední řadě nezapomeňte vyměnit filtr u čističky vzduchu – obvykle při každodenním používání po dobu 12 hodin stačí filtr s dlouhou životností vyměnit po roce, chytré přístroje vám ukážou, kdy nastal čas na nový. Vyperte také veškeré hadříky, utěrky, mop, měňte často houbičky na nádobí... Jedině s čistými pomocníky můžete ze svého domova vytvořit čisté místo!

Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat