Prostreno.cz

Při zalévání bazalky se mnohdy zbytečně chybuje

09.05.2024 | Tipy a triky

Pěstování bylinek vám víceméně jde, ale jedna bylinka si občas postaví hlavu a do života se jí moc nechce? Máte takovou zkušenost s bazalkou? A víte jak ji zalévat? Poznejte s námi pravidla ideální zálivky, abyste se z jejích léčivých schopností mohli radovat co možná nejdéle!

Bazalka je oblíbená a široce používaná aromatická bylina, především v kuchyni středomořských zemí. Je známá také pod svým vědeckým jménem Ocimum basilicum. Tato rostlina je původem z tropických oblastí centrální Afriky a jihovýchodní Asie, ale dnes se pěstuje po celém světě. Bazalka je jednoletá rostlina, která dosahuje výšky kolem 30 až 60 cm, v závislosti na odrůdě. Má oválné listy, které jsou obvykle intenzivně zelené, ale mohou být také fialové nebo červené. Květy bazalky jsou bílé. Bazalka vyžaduje hodně slunce a tepla. Nejlépe roste v půdě, která je dobře propustná, ale stále udržuje dostatečnou vlhkost. Bazalku lze také snadno pěstovat v nádobách uvnitř domu či na balkoně. Jak tedy bazalku správně zalévat?

Bylinka léčivka

Velké šťavnaté lístky bazalky jsou studnicí prospěšných látek. Obsahují silice, třísloviny, flavonoidy i éterické oleje, stejně jako betakaroten a vitamin C. Poskytují i poměrně dost hořčíku, železa, vápníku a draslíku. Díky svému unikátnímu nutričnímu profilu povzbuzují činnost trávicích orgánů, urychlují zotavení při nachlazení, tlumí křeče a mírní bolest hlavy. Zároveň zlepšují činnost ledvin i jater, usnadňují detoxikační procesy a pomáhají při nespavosti. Také uklidňují pocuchané nervy, přičemž působí jako antibiotikum i afrodiziakum.

Zdroj energie i účinný repelent

Odborníci prostřednictvím svých studií zjistili i to, že zmíněná bylinka taktéž zbavuje únavy, přispívá k normalizaci tlaku, stimuluje tvorbu mateřského mléka a léčí afty v dutině ústní. Uplatní se také při nemocech močových cest a usnadňuje vykašlávání – má tedy nesporný pozitivní vliv na dýchací cesty. Mimochodem, funguje i jako odpuzovač hmyzu, což je další důvod, který nás nabádá k jejímu pěstování. Ovšem ukazuje se, že mnozí v péči o tento učiněný poklad dost chybují.

Ta správná zálivka

Bazalka sice patří mezi nenáročné rostliny, ale jsou věci, které prostě neodpustí. Nejčastějším hříchem i pomyslným kamenem úrazu je nesprávná zálivka. Tahle aromatická kráska nesmí přeschnout, ale ani být dlouho přemokřená – to vede k jejímu úhynu. Zalévat by se měla zhruba každé dva dny, ovšem samozřejmě to záleží na vlhkosti prostředí i klimatických podmínkách. Věděli jste, že bude raději, když ji zavlažíte v ranních hodinách? Nemá totiž ráda mokré listy, a to především na noc. Proud vody tedy vždy směřujte jen ke kořenům.

Zdroj: www.rhs.org.uk/herbs/basil/grow-your-own, www.extension.umn.edu/vegetables/growing-basil

Celkem 0 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Boloňská omáčka

(2 hlasů)

Bramboráky

(1 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat