Prostreno.cz

Badyán

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    5 g
  • Sacharidy:

    72 g
    • Cukry:

      g
  • Tuky:

    14 g
  • Vláknina:

    0 g

Aktivita pro spálení:

432 kcal

54

minut jízdy na kole

41

minut běhu

128

minut uklízení

Tohle i na pohled neobvyklé ovoce orientálního stromu ve tvaru hvězdy pochází z Číny a Vietnamu. Badyán neboli Illicium verum, se někdy nazývá také čínský badyán. Je důležité odlišit jej od japonského Illicium anisatum, který je vysoce toxický. Hvězdici badyánu tvoří pět až deset špičatých částí ve tvaru lodiček, měřících až 3 cm. Tyto tvrdé sekce jsou semenné lusky, z níž každý obsahuje jedno semínko. Aromatické látky jsou obsaženy i v lusku a semínku. Dnes se pěstuje téměř výhradně v jižní Číně, Indo-Číně a Japonsku. Hvězdice badyánu jsou k dispozici celé nebo rozemleté na červenohnědý prášek. Jeho vůně je silná jako lékořice, ale štiplavější a silnější než anýz. Použití badyánu tak propůjčuje některým čínským jídlům autentický nádech.

Jak roste 

Badyán je malý až středně vždyzelený strom rodu magnólie, dorůstající až 8 metrů. Listy jsou kopinaté a axilární, květy jsou žluté. Strom se pěstuje ze semene hlavně v Číně a Japonsku pro vývoz a domácí trhy. Pokud chcete zkusit pěstovat badyán u nás, zasejte semena na jaře  do země do skleníku a nechte tam badyán růst alespoň do následujícího roku. Pak ho přesaďte na nejteplejší a chráněné místo, které máte na zahradě, protože rostlina nesnese teploty nižší než -5 ° C. Případně ho můžete zkusit pěstovat v kontejneru a rostlinu badyánu pak přesunout, když je počasí příliš chladné. Plody se sklízejí před tím, než dozrají, poté se suší na slunci. 

Použití v kuchyni 

Ačkoli chuť badyánu je sladší, je běžně používaný v pikantních pokrmech; dobře se kombinuje s citrusy, cibulí, drůbežím, hovězím masem, skořicí, muškátovým oříškem a zázvorem. Badyán se tradičně vyskytuje v receptech čínské kuchyně a to hlavně v kombinaci s kuřecím, vepřovým masem a kachnou, přičemž jsou všechny přísady po dlouhou dobu vařeny v tmavé sójové omáčce. Badyán je také součástí směsi „Koření pěti chutí“. Najdete ho také v čínském vývaru a polévkách anebo mramorovaných vejcích. Možní vás to překvapí, ale badyán je skvělý v kombinaci s rajčaty. Chuť podobná lékořici je ve skutečnosti velmi podobná chuti fenyklu a bazalky, klasických rajčatových společníků. Jediný kousek badyánu přidávaný do rajčatové omáčky novou duši, nebo zajímavě obohatí dušené maso teplým kořeněným podtónem. Badyán je také běžným kořením v indické kuchyni, kde se používá v kořenící směsi garam masala, a jako součást nápoje chai. Na Západě se badyán přidává do ovocných kompotů a džemů a do výroby likérů ochucených anýzem, z nichž nejznámější je Anisette. Svoje místo má badyán také v pečeném cukroví, je výborný do perníků a sladkého pečiva. Společně se skořicí ho můžete použít také na zdobení. 

Badyán a zdraví 

Stejně jako anýz má léčivé, stimulační a diuretické vlastnosti. Používá se k podpoře chuti k jídlu, k léčbě bolesti břicha, trávicích poruch včetně koliky, těžkostí způsobených chladným počasím, jako je lumbago, a ke zmírnění nadýmání. Jedná se o běžnou příměs léčivých čajů, pastilek a sirupů proti kašli. Kyselina shikimová, sloučenina přítomná v badyánu se používá k přípravě léčiva pro léčbu chřipky nebo chřipkového viru. Jeho mírné sedativní vlastnosti lze také použít k zajištění dobrého spánku. Olej z badyánu je užitečný při poskytování úlevy od revmatismu a bolesti zad. Badyán lze použít také jako přírodní osvěžovač dechu. 

Reklama

Prostreno.cz
Zavřít Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat
Zavřít

Přihlášení

Přihlaste se pomocí vašeho uživatelského jména (nicku) nebo e-mailu.
Ještě nemáte účet? Pokračujte na naši registraci.

Přihlašuji se...

nebo

Zavřít

Uvařeno. Gratulujeme!

Pro vložení obsahu je potřeba