Prostreno.cz

Bouquet garni

Složení nutričních hodnot

 • Bílkoviny:

  12g
 • Sacharidy:

  45g
  • Cukry:

   g
 • Tuky:

  7g
 • Vláknina:

  0g

Aktivita pro spálení: 69 kcal

8

minut jízdy na kole

6

minut běhu

20

minut uklízení

Možná ho neznáte pod tímto názvem. Většina z nás ho používá pravidelně ve své kuchyni. Bouquet garni je malý svazek bylin používaný od 17.tého století k ochucení francouzských provensálských jídel. Název pochází z francouzštiny a znamená doslova "zdobená kytice". Tradičně obsahuje snítky tymiánu, pár stonků hladkolisté petrželky a pár bobkových listů svázaných do svazku, který se vloží do jídla při vaření. Bylinky se luhováním zjemní a rozpadají se, takže po dokončení přípravy jídla je třeba vetší kousky listů a stonky odstranit společně se svazkem. Původně se bouguet garni balil do plátku slaniny. Dnes se používá hlavně provázek, na svázání můžete využít také pažitku nebo stéblo jiné bylinky. Sušené svazky Bouquet garni jsou k dostání v gurmánských obchodech, nebo si je doma můžete vytvořit z vlastních čerstvých bylin nebo použít kombinaci čerstvých a sušených bylin.

Kde ho použít

Nejčastěji ho využijete při vaření polévek, vývarů nebo Při přípravě dušeného masa a zeleniny. Bouquet garni najdete v mnoha tradičních francouzských receptech, jako například francouzské kuřecí maso, hovězí Bourguignon, Daube de Boeuf (dušené hovězí maso se zeleninou) a anebo také v receptu na tradiční anglický Clambake.

Jak si vyrobit doma

Domácí příprava Bouquet garni není náročná a stojí za to, protože čerstvé bylinky dodají jídlu nezaměnitelnou vůni a chuť. Připravte si 3 stonky petrželky, 1 snítku tymiánu a 2 bobkové listy. Pevně svažte svazek na konci dohromady pomocí provázku nebo je zabalte do malého pytlíčku z jemné gázy . Použít lze také sítko na čaj. Nebojte se experimentovat. Další variace Bouquet garni můžou obsahovat majoránku, kerblíkrozmarýnsaturejku a estragon nebo také zeleninu jako mrkev, petržel, cibuli, listy zeleného pórku nebo řapíkatý celer.

Jak ho uchovávat

Bouquet garni je nejlepší používat čerstvý, ale pokud jej chcete skladovat, zabalte směs sušených bylinek do malých balíčků gázy nebo mušelínových sáčků a uchovávejte v dobře uzavřené vzduchotěsné nádobě.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Čočka na kyselo

(3 hlasů)

Kapr se zeleninou

(3 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat