Prostreno.cz

Skořice

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny3g
sacharidy80g
tuky1g

Složení nutričních hodnot

  • Bílkoviny:

    3g
  • Sacharidy:

    80g
    • Cukry:

      2,00g
  • Tuky:

    1g
  • Vláknina:

    53g

Aktivita pro spálení: 246 kcal

30

minut jízdy na kole

23

minut běhu

73

minut uklízení

Pravá skořice neboli Cinnamomum Zeylanicum je vnitřní kůra malého stálezeleného stromu původem ze Srí Lanky. Skořice je starověké koření a byla zmíněna již v Bibli. Jedná se o tradiční bylinu používanou mnoha starými kulturami. V 15. a 16. století byla nejvyhledávanějším kořením. Díky své poptávce se skořice stala jednou z prvních nejobchodovanějších komodit mezi Blízkým východem a Evropou. Poptávka po skořici a dalších kořeních byla jedním z důvodů, proč Kryštof Kolumbus začal hledat alternativní cestu k východní Indii. Ve středověké Evropě se skořice kdysi používala nejen jako koření, ale také i pro náboženské obřady. Dnes se pěstuje také v Jižní Americe a západní Indii. Ve skutečnosti existují dva druhy skořice: Cinnamomum zeylanicum („pravá“ skořice) a Cinnamomum cassia, nazývané jen „cassia“, („čínská“ skořice). Pravá skořice pochází z Cejlonu a jižní Indie a kasie pochází z východních himálajských hor a jihovýchodní Asie. Cassia má silnější chuť než jemnější pravá skořice. Pravá skořice je světle hnědá a velmi křehká. Její chuť je vyvážená, jemní. Zatímco skořice „cassia“ je tmavěhnědá obvykle hrubší (srolovaná do ruličky), s hořkou, silnější chutí a aromatičtější vůní. Mletá pravá skořice se dá jen velmi těžko odlišit mleté ​​kasie. Esenciální olej ze skořice se destiluje z fragmentů kůry používá se v potravinách, likérech, parfémech a kosmetice.

Skořice nejen v pokrmech

Skořice je známá jako hlavní ingredience v mnoha sladkých i pečených pokrmech. Také je ale zajímavým doplňkem do marinád, nápojů a dresingů. Většina exkluzivních likérů obsahuje skořici, stejně jako různé horké nápoje jako je např. káva, čokoláda, svařené víno apod. Skořice je běžně používaná jako přísada do koláčů, vánočního cukroví, sušenek, pudinků a jiných dezertů. Skvěle se hodí jako aromatická přísada do marinád pro hovězí maso, zvěřinu nebo jehněčí maso.

Jak uchovávat skořici

Mletou skořici nebo celou skladujte ve vzduchotěsné nádobě na chladném a tmavém místě. Nejlepší je koupit jen malé množství skořice, neboť rychle zatuchá, ztrácí chuť a aroma. Mletou skořici je vhodné spotřebovat do 6 měsíců. Zatímco tyčinky skořice zůstanou čerstvé po dobu přibližně jednoho roku. K prodloužení doby spotřeby můžeme pomoci uložením v chladničce.

Léčivé účinky skořice

V Indii i v Evropě byla skořice tradičně považována za oteplovací bylinu pro „chladné“ dny, často v kombinaci se zázvorem. Skořice stimuluje krevní oběh, zejména na nohou a prstech nohou. Je tradičním lékem na bolest svalů a dalších příznaků virových stavů, jako je nachlazení nebo chřipka. Skořice rovněž pomáhá zlepšit metabolismus. Extrakty ze skořice se používají také k léčbě gastrointestinálních problémů a k uklidnění žaludku.

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat