Prostreno.cz

Skořice

Nutriční informace na 100 gramů:

bílkoviny4g
sacharidy56g
tuky3g

Pravá skořice neboli Cinnamomum Zeylanicum je vnitřní kůra malého stálezeleného stromu původem ze Srí Lanky. Skořice je starověké koření a byla zmíněna již v Bibli. Jedná se o tradiční bylinu používanou mnoha starými kulturami. V 15. a 16. století byla nejvyhledávanějším kořením. Díky své poptávce se skořice stala jednou z prvních nejobchodovanějších komodit mezi Blízkým východem a Evropou. Poptávka po skořici a dalších kořeních byla jedním z důvodů, proč Kryštof Kolumbus začal hledat alternativní cestu k východní Indii. Ve středověké Evropě se skořice kdysi používala nejen jako koření, ale také i pro náboženské obřady. Dnes se pěstuje také v Jižní Americe a západní Indii. Ve skutečnosti existují dva druhy skořice: Cinnamomum zeylanicum („pravá“ skořice) a Cinnamomum cassia, nazývané jen „cassia“, („čínská“ skořice). Pravá skořice pochází z Cejlonu a jižní Indie a kasie pochází z východních himálajských hor a jihovýchodní Asie. Cassia má silnější chuť než jemnější pravá skořice. Pravá skořice je světle hnědá a velmi křehká. Její chuť je vyvážená, jemní. Zatímco skořice „cassia“ je tmavěhnědá obvykle hrubší (srolovaná do ruličky), s hořkou, silnější chutí a aromatičtější vůní. Mletá pravá skořice se dá jen velmi těžko odlišit mleté ​​kasie. Esenciální olej ze skořice se destiluje z fragmentů kůry používá se v potravinách, likérech, parfémech a kosmetice.

Skořice nejen v pokrmech

Skořice je známá jako hlavní ingredience v mnoha sladkých i pečených pokrmech. Také je ale zajímavým doplňkem do marinád, nápojů a dresingů. Většina exkluzivních likérů obsahuje skořici, stejně jako různé horké nápoje jako je např. káva, čokoláda, svařené víno apod. Skořice je běžně používaná jako přísada do koláčů, vánočního cukroví, sušenek, pudinků a jiných dezertů. Skvěle se hodí jako aromatická přísada do marinád pro hovězí maso, zvěřinu nebo jehněčí maso.

Jak uchovávat skořici

Mletou skořici nebo celou skladujte ve vzduchotěsné nádobě na chladném a tmavém místě. Nejlepší je koupit jen malé množství skořice, neboť rychle zatuchá, ztrácí chuť a aroma. Mletou skořici je vhodné spotřebovat do 6 měsíců. Zatímco tyčinky skořice zůstanou čerstvé po dobu přibližně jednoho roku. K prodloužení doby spotřeby můžeme pomoci uložením v chladničce.

Léčivé účinky skořice

V Indii i v Evropě byla skořice tradičně považována za oteplovací bylinu pro „chladné“ dny, často v kombinaci se zázvorem. Skořice stimuluje krevní oběh, zejména na nohou a prstech nohou. Je tradičním lékem na bolest svalů a dalších příznaků virových stavů, jako je nachlazení nebo chřipka. Skořice rovněž pomáhá zlepšit metabolismus. Extrakty ze skořice se používají také k léčbě gastrointestinálních problémů a k uklidnění žaludku.

Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Velké jablkové palačinky

(15 hlasů)

Croissanty s vanilkovým krémem

(35 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat