Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Dejte si čerstvé ovoce a zeleninu. Zlepšíte si psychiku už za dva týdny

Pavla Horáková více informací

Se zarděním přiznává, že ulítá na "Růžovce" a Ulici. Nesnáší přetvářku a faleš. Potají ujídá redakční bonbóny.

Zobrazit další články autorky

16. 2. 2017 | Zdraví a diety

O významu konzumace čerstvé zeleniny a ovoce se hovoří neustále. To však neznamená, že lidé skutečně začnou více těchto čerstvých produktů přírody do svého jídelníčku zařazovat. Nicméně ti, kteří tak učiní, zaznamenají výrazné zlepšení psychického zdraví. A to už za čtrnáct dní po změně jídelníčku.

A čím kvalitnější tyto výpěstky jsou, tím lépe. Psychologové z University of Otago rozdělili skupinu mladých dospělých ve věku osmnáct až pětadvacet let na tři skupiny. Před, během a po skončení experimentu u všech jedinců provedli zhodnocení psychického zdraví a pohody pomocí testů. Každá skupina během čtrnácti dnů dostala různé instrukce.

První se měla stravovat jako obvykle. Druhá byla informována každý den o výhodách konzumace ovoce a zeleniny s možností využít výhodné akce na nákup těchto produktů. Třetí skupina denně dostávala bio ovoce a zeleninu.

Jen třetí skupina během čtrnácti dní zaznamenala výrazné zlepšení psychického zdraví a pohody v souvislosti se zvýšeným příjmem syrového ovoce a zeleniny. Ostatní dvě skupiny totiž tyto produkty nekonzumovaly v takové míře jako skupina číslo tři.

„Vzkazem této studie je, že bychom měli lidem přímo dávat více ovoce a zeleniny k jídlu, nejen je k tomu vybízet informačně. Lidé v domovech, děti v denní péči, pacienti v nemocnicích i dospělí v zaměstnáních by měli dostávat denně čerstvé ovoce a zeleninu,“ tvrdí doktorka Tamlin Connerová z University of Otago.

Syrová, nebo vařená?

Mezi lidmi panuje obecná představa, že abychom ze zeleniny získali co nejvíce prospěšných živin, je třeba ji jíst syrovou. Ale neplatí to u všech druhů. Do které skupiny patří vaše oblíbená zelenina?

Rajčata jsou nejlepší vařená, antioxidant lykopen, pro kterou jsou tak ceněna, se vařením uvolní a je stravitelnější. Brokolice je nejlepší pouze spařená, čím syrovější, tím lépe. Ze syrové brokolice se dostane do těla více sulforafanu, který působí jako protirakovinná látka.

U mrkve je lepší ji opět povařit a konzumovat s tukem. Betakaroten – barvivo – se uvolní do trávicího traktu lépe než ze syrové mrkve. Rozpouští se v tucích, nikoli ve vodě, proto je potřeba mrkev vařit a konzumovat s tukem.

Špenát je zase lepší syrový jako salát, dodává tělu vitaminy A a C, minerály a také kyselinu listovou, která omlazuje a posiluje imunitu, mozek a srdce. Růžičková kapusta se syrová moc jíst nedá, proto je dobré ji lehce a krátce spařit, ale opět nerozvařit. Čím syrovější, tím lépe.

Červenou papriku je nejlepší vychutnat si v salátu, je bohatým zdrojem vitaminu C, který se vařením ničí. Zelí je dobré uvařit, přijde sice o vitamin C, ale povařené je stravitelnější a dodá tělu jiné látky, které se teplem neničí. Vedle toho kapusta je ideální mladá a syrová jako salát, pak dodá tělu vitamin C a vitamin A (rozpustný v tuku), dále kyselinu listovou a vápník.

Volně žijící ryby vs. ryby ze sádek. Které jsou lepší?

Krémové masové koule se žampiony

Krémové masové koule se žampiony

18 hlasů
40min 534 kJ 109 Kč

Nejčtenější články

Olej, káva nebo rtěnka. Jak odstranit běžné skvrny na oblečení?

Olej, káva nebo rtěnka. Jak odstranit běžné skv...

Abeceda zázračných pleťových masek. Vyberete si tu svoji?

Abeceda zázračných pleťových masek. Vyberete si...

Důležité vitaminy. V čem je najdete a jaká je ideální denní dávka?

Důležité vitaminy. V čem je najdete a jaká je i...

Volně žijící ryby vs. ryby ze sádek. Které jsou lepší?

Volně žijící ryby vs. ryby ze sádek. Které jsou...

Tip na oběd

Zapečené těstoviny

9 hlasů
60min 828kJ 145 Kč

Recept na zapečené těstoviny se sýrem tofu.

Houby s ořechy

9 hlasů
30min 395kJ 80 Kč

Houby a ořechy jsou dobrá kombinace.