Prostreno.cz

Levandulový olej zlepší trávení a zmírní bolest

Levandulový olej je vysoce univerzální. Má sílu utišit neklidnou mysl, pomáhá při relaxaci a léčí nespavost. Tím to ale všechno jenom začíná. Na které další neduhy ho můžete použít? Přivoňte si…

Levandulový olej je extrahován parní destilací z květů levandule. Květy levandule vypadají hezky nejen na polích, ale starají se i o úžasnou domácí pohodu ve formě potpourri. V mnoha kulturách byl levandulový olej hojně používán ke zmírnění špatných nálad a jako „uspávadlo“ s protizánětlivým účinkem. Přírodní antidepresivum jako víno!

Levandulový olej se v aromaterapii používá i při migrénách, bolestech zubů, pro podporu krevního oběhu. Je však nutné zmínit, že je škodlivé užívat jej orálně. Měl by se aplikovat pouze na kůži nebo vlasy. A rekapitulace jeho vynikajících účinků? Zde!

Zmírňuje bolest

Pomáhá od bolestí kloubů a zad. Jednoduše vmasírujte levandulový olej na postižené místo a nechte bolest odeznít.

Léčí různé kožní poruchy

Levandulový olej může pomoci při léčbě kožních problémů, jako je akné, ekzémy a vrásky. Skvělých výsledků dosahuje i při hojení ran, řezů a popálenin. A pokud vás kousne hmyz či svědí pokožka, lepšího pomocníka nenajdete.

Udržuje vlasy zdravé

Levandulový olej pomáhá redukovat vši a hnidy. Levandule je také účinná při léčbě vypadávání vlasů. Některé studie dokonce potvrzují, že tato voňavá bylinka navýší a podpoří růst vlasů o celých 44 procent, a to po pouhých sedmi měsících léčby.

Pomáhá zlepšovat trávení

Tento olej pomáhá stimulovat pohyblivost střev a produkci žlučových a žaludečních šťáv, které mohou pomoci při léčbě žaludku, poruchách trávení, při výskytu kolik, zvracení a průjmů. Právě v těchto případech se hodí inhalace oleje či potírání mastí s obsahem levandulové silice. Účinky se pochopitelně dají podpořit i čajem ze sušených květů.

Působí na volné dýchání

Levandulový olej může pomoci při řešení problémů s dýcháním, a to třeba při chřipce, infekci v krku, kašli, astmatu, bronchitidě, tonzilitidě a laryngitidě. Může se aplikovat na krk, na hrudník nebo na záda. Mezi možnosti léčby opět patří inhalace.

Zlepšuje krevní oběh

Levandulové olej pomáhá snížit zvýšený krevní tlak a může být použit ke snížení hypertenze.

Působí na dobrou náladu

Vůně levandule je velmi osvěžující, a proto není divu, že působí jako posilovač nálady. K tomu kousek kvalitní hořké čokolády – a chmury nemají šanci.

Zkvalitňuje spánek

Používání levandulového oleje zlepšuje celkovou kvalitu spánku o 60 %, což zahrnuje délku spánku, čas potřebný k usnutí a snížení symptomů nespavosti.

Říká se ale, že každá mince má dvě strany. Platí to i v tomto případě. Levandulový olej má totiž i vedlejší účinky. Může podráždit pokožku, způsobit alergickou reakci, nevolnost, bolest hlavy, zimnici nebo zvracení. Pokud jej používáte pravidelně, poraďte se se svým lékařem.

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat