Prostreno.cz

Sladké brambory mají hodně co nabídnout

Antidepresivum, zdroj karotenu, více vitaminů, méně kalorií. Sladké brambory vy vám neměly uniknout! Zkuste změnu a zařaďte je po bok těch našich, českých!

Původně pocházejí z Ameriky, z oblasti mexického poloostrova Yucatán a ústí Orinoka ve Venezuele. Stále více Čechů jim přichází na chuť, nicméně i tak jsou někteří vůči nim skeptičtí. Bez důvodu. Možná za to může neinformovanost. Takže, co všechno batáty mohou nabídnout?

Vysoký obsah vitaminu B6

Vitamin B6 pomáhá redukovat aminokyseliny homocysteiny v našem těle. Homocystein je spojen s degenerativními chorobami, včetně srdečních záchvatů. Vivat, batáty!

Dobrý zdroj vitaminu C

Zatímco většina lidí ví, že vitamin C je důležitý, aby pomohl bojovat s viry chřipky, málo lidí si uvědomuje, že tento klíčový vitamin hraje důležitou roli při tvorbě kostí a zubů, správném trávení a tvorbě krevních buněk. Také pomáhá urychlit hojení ran a produkuje kolagen, který pomáhá udržovat mladistvou elasticitu pokožky, zároveň je nezbytný při zvládání stresu. Dokonce se zdá, že pomáhá chránit tělo před toxiny, které mohou být spojeny s rakovinou.

Přísun vitaminu D

Vitamin D je pro imunitní systém a celkové zdraví velmi důležitý. V těle se vytváří především pomocí sluníčka, ale tomuto procesu je na podzim konec. Dejte si batáty. Budete mít lepší náladu, zdravější kosti, srdce, kůži i zuby. A taky funkční štítnou žlázu a nervový systém.

Víc než malé množství železa

Většina lidí si je vědoma, že potřebujeme minerální železo k tomu, abychom měli dostatečnou energii, ale železo hraje další důležité role v našem těle, včetně produkce červených a bílých krvinek, odolnost vůči stresu, optimální imunitní funkce a metabolismus bílkovin. Už víte, co si z batátů připravíte?

Sladké brambory jsou dobrým zdrojem hořčíku a draslíku

Relaxační a protistresový minerál. To je hořčík – nezbytnost pro zdravé tepny, krev, kosti, svalstvo, nervovou funkci. Sladké brambory se mohou pyšnit jejich obsahem, najdete v nich však i draslík. Stejně jako ostatní elektrolyty má draslík řadu základních funkcí, z nichž některé zahrnují uvolnění svalových kontrakcí, snížení otoku, ochranu a kontrolu činnosti ledvin.

Sladké brambory nezpůsobují tloustnutí

Sladké brambory mají přirozenou sladkou chuť, ale jejich přírodní cukry se pomalu uvolňují do krevního oběhu, což pomáhá zajistit vyvážený a pravidelný zdroj energie, aniž by došlo ke zvýšení krevního cukru spojeného s únavou a přírůstkem hmotnosti.

Sladké brambory pomáhají chránit před účinky stárnutí

Jejich bohatá oranžová barva ukazuje, že mají vysoký obsah karotenoidů, jako je beta-karoten a další karotenoidy, což je předchůdce vitaminu A. Karotenoidy napomáhají posílení našeho zraku a posilují imunitu vůči chorobám. Jsou to silné antioxidanty, které pomáhají odvrátit rakovinu a chránit před účinky stárnutí.

Jsou všestranné

Když už tedy víte, jak zdravé batáty jsou, zbývá se zmínit, co s nimi? Zkuste je pečené, opečené, vařené nebo grilované. Můžete je přidat do polévek, nebo jimi vylepšit zeleninový salát. To je jen zlomek toho, jak je můžete využít!

Zdroj: www.eatthis.com, www.verywellhealth.com

Celkem 1 komentářů


Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na večeři

Více tipů

Brambory plněné sýrem

(3 hlasů)

Zeleninové špízy

(5 hlasů)

Reklama


Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat