Prostreno.cz

Papratka samičí. Kapradina, která zbavuje červů ve střevech

U nás běžně rostoucí kapradina s léčivými účinky? Papratka samičí! Zbavuje červů, působí proti bolestem hlavy i infekcím! Přehlédnete ji, až v lese sleze sníh?

Papratka samičí (Athyrium filix-femina) je vytrvalá, velmi statná kapradina z čeledi papratkovitých (Athyriaceae), někdy pěstovaná jako ozdobná rostlina. Patří mezi nejhojnější lesní kapradiny, které nelze přehlédnout.

Roste ve všech vlhkých smíšených, jehličnatých i listnatých lesích s bylinným podrostem. Až na ni příště narazíte, pokloňte se. Už tolik let je používána tradičními léčiteli pro prevenci a léčbu řady zdravotních problémů, od drobných ran, zácpy až po běžné nachlazení. Využívají se přitom hlavně kořeny a špičky listů.

Uvedené části kapradiny jsou obvykle používány ve formě odvaru a často se také mění na čaj, který mnozí považují za nepříjemný kvůli hrozné chuti a vůni. V některých případech jsou sloučeniny přítomné v různých částech kapradiny extrahovány a používány jako silné tinktury. Podívejme se nyní na některé z nejpozoruhodnějších léčivých vlastností této běžné lesní rostliny.

Odčervování

Jedovatý olej z oddenků se nezdá! V rámci lidového léčitelství se orálně podává k odstranění parazitních červů ve střevech (jak u lidí, tak u zvířat). Je přitom důležité tyto červy odstranit ještě předtím, než nakladou vajíčka, což v dlouhodobém horizontu přináší celou řadu dalších zdravotních problémů.

Léčba zácpy

Čaj může být konzumován těmi, kdo trpí zácpou. Díky svým laxativním vlastnostem papratka usnadňuje odstranění vedlejších produktů trávení v tlustém střevě.

Zmírnění potíží s trávením

Obecně je papratka samičí velmi užitečná, co se týče celého zažívacího traktu. Napomáhá trávení, vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, krotí žaludeční záchvaty. Čekali byste něco takového od „obyčejné“ lesní kapradiny?

Zvýšení produkce moči

Čaj z listů a kořenů zmíněné kapradiny ocení hlavně lidé trpící infekcí močových cest. Papratka zvyšuje tvorbu moči a vyplavuje bakterie z močového systému. Holt lék k nezaplacení!

Krocení problémů s dýchacím systémem

Jedním z nejoblíbenějších tradičních způsobů využití této kapradiny je řízení různých problémů týkajících se dýchacích cest. V čajové formě papratka mírní příznaky běžného nachlazení, kašle a chřipky. Tradiční léčitelé ji také používají pro léčbu astmatu a bronchitidy.

Skvělá medicína na bolest hlavy

V mnoha oblastech planety, kde se tato kapradina vyskytuje, je známá jako lék proti bolestem hlavy. Zkusíte ji?

Vložit můj recept

Reklama

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat