Prostreno.cz

Na lupy i akné vyzrajete oreganem

Letošní dobromyslová úroda se vám vážně vyvedla? Pokud nevíte, jak s bylinkovým materiálem naložit, zkuste s jeho pomocí zlepšit kvalitu vlasů. Nebo jednou provždy vyzrajte na nadměrně se mastící pokožku a nenáviděné pupínky!

Dobromysl obecná neboli oregano má právě teď sezonu. Ano, zhruba do září tak můžete sklízet kvetoucí nať této bylinky, která se vám bude hodit nejen na vaření. Už jste někdy slyšeli o tom, že nenáročný poklad, jenž vám roste na zahrádce, dokáže vyřešit celou řadu kosmetických problémů? Co všechno svede levou zadní?

Rostlina, která chutná, léčí i zkrášluje

Když už jsme naťukli tu kuchyň, nejprve si připomeňme, do jakých pokrmů dobromysl báječně „sedne“. To jen pro případ, že by vás opustila kulinářská inspirace. Je obzvláště vhodná k přípravě tučnějších jídel, neboť zjemňuje chuť masa (zejména tedy skopového a telecího). Lahodná je ovšem i v těstovinách a vaječných nebo sýrových pokrmech. Uplatní se rovněž ke zvěřině a rybám, krásně pasuje i do omáček. Rozhodně vás nezklame ani v zeleninových polévkách, pizze a rizotu.

Co se týká léčivých schopností, oblíbená bylina posiluje imunitní systém, předchází srdečním chorobám a posiluje kosti. Pomáhá také proti kašli, léčí střevní infekce, tlumí bolesti hlavy a příznivý vliv má i na psychiku. Co její méně známé kosmetické přednosti? Ty vás možná překvapí ze všeho nejvíce. Tohle má totiž dobromysl pod palcem…

Sbohem, akné. Vyhlašuje se konec všem pupínkům!

Oregano působí protizánětlivě a antisepticky, proto je skvělým bojovníkem proti akné. Nechte vylouhovat sušenou bylinu v šálku vroucí vody, poté sceďte a vyčkejte, než tekutina zchladne na pokojovou teplotu. Jakmile se tak stane, namočte v ní vatový tampon a „přejeďte“ jím postižené oblasti. Po půlhodině působení si obličej omyjte vodou. Nutno dodat, že kúru je třeba opakovat několikrát týdně. Kromě toho, že zabírá na akné, rovněž zbavuje pokožku přebytečné mastnoty, zmenšuje rozšířené póry a uklidňuje svědivé vyrážky – kdekoli na těle.

Dejte vale také lupům. Konečně

Pro své obsažené látky a schopnosti je dobromysl ceněným přípravkem proti lupům. Zkusíte to na vlastní hlavu? Jako v předchozím případě si nachystejte čaj ze sušené byliny. S ním si pak opláchněte vlasy po běžném mytí a nezapomeňte na jemnou masáž kořínků a vlasové pokožky. Nejen, že se tak můžete zbavit lupů, koruna krásy se vám také posilní a získá úžasný lesk, který vám budou všichni závidět!

Zdroj: www.beautytips.com, www.verywellhealth.com

Celkem 2 komentářů

Romana Horynová
26.06.2022

Sledujte nás na sociálních sítích:
Vložit můj recept

Reklama

Tip na snídani

Více tipů

Toasty na česnekovém másle

(24 hlasů)

Zapečená celozrnná houska

(16 hlasů)

Tousty k snídani

(41 hlasů)
Prostreno.cz

Pro pokračování se musíte registrovat nebo přihlásit

Přihlásit přes Bety.cz Registrovat