Prostreno.cz

Krátká polední procházka zlepšuje pracovní produktivitu

Máte toho v práci úderem odpoledne doslova „plné kecky“? Skočte se mezi papírováním nadýchat čerstvého vzduchu. Odměnou vám bude nejen nižší riziko srdečních chorob, ale také optimismus, kterým budete sršet až do večera!

Dělá vám problém se soustředit? Zmáhá vás únava a rozčiluje věčně nervózní šéf i kolegové? To nezní jako něco, co by kdovíjak zvyšovalo produktivitu i vaše šance na povýšení. Jenže co s tím? Přestaňte pocit vyčerpání zahánět kávou a nervozitu zase výmluvným počítáním do deseti. Proč se nejdete po obědě aspoň na chvíli projít? To byste nevěřili, co to s vámi udělá…

Pohyb jako lék. Na všechno?

Závěry nedávné studie, které byly publikovány ve skandinávském časopise zaměřeném na lékařství, vědu a sport, sdělují, že půlhodinový polední „špacír“ má pozitivní vliv na tělo i mysl. Jak se na něco takového přišlo? Poněkud neobvyklý průzkum zahrnoval 60 dospělých jedinců, kteří z vědeckého hlediska spadali do kategorie „fyzicky neaktivní“. Čistě pro upřesnění – toto označení náleží člověku, který se jakémukoli pohybu věnuje maximálně dvě hodiny týdně. Všichni respondenti nejprve zaznamenali své pocity a nálady, jež v zaměstnání běžně mívají, poté je experti „nahnali“ na čerstvý vzduch.

Cíl procházky? Dobré rozpoložení

Zúčastnění v rámci desetitýdenní studie chodili každý druhý den 30 minut – vždy po konzumaci oběda. Intenzita i rychlost závisela čistě na nich. Někdo volil rychlejší tempo, zatímco jinému byl milejší klidný a vycházkový pochod. Těsně před ukončením pokusu opět došlo na dotazník, který byl totožný s tím předešlým. Týkal se totiž rozpoložení i úrovně energie během pracovního dne. Jaké byly odpovědi?

Kdo se hýbe, toho vůbec nic nerozhodí

I přes počáteční nevoli si aktivní chodci nemohli vynachválit, že mají zejména v odpoledních hodinách nižší hladinu stresu, větší energii a kreativitu. K všeobecnému překvapení jim nescházelo ani nezměrné nadšení a optimistická nálada! Z toho vědečtí výzkumníci usoudili, že polední procházka platí za efektivní doping, jenž blahodárně působí na duši i tělesnou schránku. A co víc – za nulové náklady!

Pokud vám to pořád ještě nestačí jako pádný důvod ke krátkému „provětrání“, chůze jako taková je podle lékařů skvělým prostředkem na snížení cholesterolu, krevního tlaku i rizika kardiovaskulárních chorob. A to přece vůbec nezní špatně…

Celkem 0 komentářů

Vložit můj recept

Reklama

Prostreno.cz

Pro účast v testování se registrujte nebo přihlaste.

Přihlásit se přes Bety Registrovat