Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Jaká je nejlepší teplota na spaní podle odborníků

21. 8. 2019 | Zdraví a diety

V poslední době jste se vinou veder moc nevyspali? Není divu! Ideální teplota pro spaní se totiž musí dostat pod 20 stupňů Celsia, jinak si v noci tělo neodpočine, navíc mu můžete vážně ublížit! Jaké podmínky se považují za ideální?

Vaše tělesná teplota přirozeně klesá, aby se tělo připravilo na spánek. Z tohoto důvodu mnozí odborníci tvrdí, že byste měli udržovat termostat mezi15 až 19 °C. Podle americké asociace Neurology and Sleep Medicine sídlící ve Virginii se však za ideální hodnotu považuje 18 stupňů °C, přičemž chladnější prostředí obecně poskytuje lepší kvalitu spánku. Také díky němu usnete mnohem rychleji než obvykle.

Cesta ke zdravotním problémům

Může to souviset s cirkadiánními rytmy vašeho těla, také známými jako biologické hodiny. Cirkadiánní rytmy jsou biologické procesy, které se opakují každý den – například pokles teploty jádra před spaním a zvýšení teploty, ke kterému dochází při probuzení. Studie ukázaly, že teplé spací prostředí může narušovat cirkadiánní regulaci těla tím, že mu brání ve snižování jeho vnitřního termostatu, což vede ke špatnému spánku a narušené regeneraci.

Do naha!

To ale neznamená, že se celou noc musíte třást zimou, jen se zbavte všech zbytečných vrstev oblečení a přikrývek. Americká organizace National Sleep Foundation také doporučuje mít vedle postele sklenici ledové vody a pyžamo s prodyšnou tkaninou. Když už ho tedy musíte mít. Podle expertů je vhodné spát v rouše Evině a Adamově.

Spaní bez pyžama, tedy noční chlad, umožňuje upadat do hlubšího, relaxačního spánku. Navíc zrychluje metabolismus a aktivuje zdravé tuky, jež pomáhají spalovat kalorie. Není ani tajemstvím, že se také zvyšuje produkce růstových hormonů a naopak dochází ke snižování hladiny hormonu kortizolu, což prý vytváří lepší spací vzory. Probudíte se tak plni energie. Nahota zároveň umožňuje pokožce lépe dýchat a ochraňuje ji před kvasinkovými a bakteriálními infekcemi, kterým se daří v teplém a vlhkém prostředí. Tak co, ještě máte chuť se oblékat?

Detox citronovou vodou

Pikantní švestkové čatní se smaženým hermelínem

Pikantní švestkové čatní se smaženým hermelínem

15 hlasů
1h a 25min 1008 kJ 230 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Marinované telecí kotlety podle Zdeňka Pohlreicha

23 hlasů
50min 757kJ 250 Kč

Marinovaná telecí kotleta je další delikatesa ze šéfov...

Kuřecí vývar s kukuřicí

12 hlasů
30min 384kJ 75 Kč

Skvělý kuřecí vývar s kukuřicí, hráškem a jarní cibulk...