Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Osvědčené rady na posílení imunity

26.03.2020 | Zdraví a diety

Panák čerstvé citronové šťávy po ránu, do jídelníčku kromě vitaminu přidat i více bílkovin, dopřát si dostatek spánku, hýbat se, protože to můžeme i v pohodlí domova, pravidelně větrat, otužovat se (nebojte: začít můžete i tím, že si po normální sprše osprchujete studenou vodou jen nohy) a být šťastní – to vše zvyšuje imunitu. Tady je několik tipů, které určitě stojí za to vyzkoušet.

Zvyšte přísun vitaminů i bílkovin

Dopřejte si dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, skvělé jsou i čerstvé šťávy, kysaná a kvašená zelenina. Nezapomeňte na ořechy a semínka, které jsou plné minerálních látek, vitaminů, zdraví prospěšných olejů a skvěle doplní snídani, svačinu i saláty. Dospělí si dokážou zdravé stravování pohlídat, u dětí je tomu ale jinak, ty se musí spolehnout na nás.

Vyhrajte u dětí boj s vitaminy

Ovoce a zelenina by měly být pro dětský organismus naprosto nezbytnou součástí jídelníčku. Máte pocit, že vaše dítě ani jedno, ani druhé nejí? Nevzdávejte to a zkoušejte různé způsoby. „Každému nemusí chutnat celé velké jablko. Ale nakrájené na měsíčky, to už může být úplně jiná dobrota. Nebo nastrouhané a zamíchané s rozinkami. Můžete také vyzkoušet ovoce sušené či kompotované. Nabídku můžete zpestřit ovocnými či zeleninovými saláty, které si děti samy připraví. Vytrvejte a ke každému jídlu dejte jen tak na talířek doprostřed stolu nakrájenou zeleninu či ovoce a uvidíte, že určitě najdete nějakou dobrotu, která bude chuťovým buňkám vašeho dítěte vyhovovat,“ radí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, a přidává rovněž osobní tip: „Zkuste mošty. Neskutečně dobré jsou i ohřáté, a pokud přidáte plátek pomeranče, grepu či jiného ovoce, je to delikatesa. K tomu barevné brčko, a to už prostě ochutná každé dítě.“

Dodržujte pitný režim

Pijte dostatek čisté vody a omezte příjem slazených limonád. Zvláště ráno a večer si dopřejte teplé čaje. Proti nachlazení vyzkoušejte mátu, lípu srdčitou, diviznu, heřmánek, jitrocel nebo třeba bez černý. Zahřejí vás, a když si čaj osladíte lžičkou medu, bude vám i báječně chutnat.

Nezapomeňte se hýbat!

Pravidelný pohyb zlepšuje celkový fyzický stav těla a určitě jste si všimli, že se po sportování cítíte mnohem lépe. „V organismu se při sportu uvolňuje hormon štěstí, který nás pozitivně naladí, a budeme pak odolnější i vůči stresovým situacím, nemocem a zlepšíme svou imunitu,“ upozorňuje Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness, s tím, že podle Světové zdravotnické organizace bychom se týdně měli aktivně hýbat pětkrát třicet minut. „Nejjednodušší a nejpřínosnější je vyrazit ven, do přírody. Z chůze postupně přejít na indiánský běh a následně běh samotný. Z cvičení pak osobně doporučuji jógu, která posiluje tělo, masíruje vnitřní orgány a podporuje efektivní práci lymfatického systému.“

Pravidelně větrejte

A to v prostorách, kde trávíte nejvíce času, především však v ložnici. I když venku bude zima, nezapomeňte, že i vzduch je třeba „vyčistit“. V průběhu dne je ideální udržet v místnosti teplotu 20 až 22 °C, v noci kolem 18 °C. Velmi záleží na tom, jak je domácnost vytápěna. Rodiny s malými dětmi ocení za chladných dnů podlahové vytápění, s nímž je i při devatenácti stupních tepleji než s dvaadvaceti bez něj. Hlavně to pocítí děti, které se většinu času pohybují na zemi.

Dbejte na dostatek spánku a odpočinku

Klidný a dostatečně dlouhý nepřerušovaný spánek je základem pro psychickou i fyzickou pohodu. Nedostává-li se nám ho, jsme unavení, podráždění, a může to i zapříčinit vznik mnoha nemocí. Abychom si odpočinuli, pět nebo šest hodin nám nestačí. Ideální je osm hodin, a pokud je alespoň jedna z nich před půlnocí, budeme se cítit okamžitě lépe.

S otužováním můžete začít jednoduše

Skvělá cesta, jak posílit imunitu, je rozhodně otužování – ať už studenou vodou na závěr sprchování nebo třeba po sauně. Dobré je snížit teplotu sprchy dětem po celý rok. Pokud si od malička zvyknou spíše na chladnější vodu – nebo stačí jen ne úplně teplá – přijde jim to běžné a tělu to pomáhá právě s vytvořením přirozené bariéry proti nemocem. Otužovat se můžete i tím, že si po normální sprše rychle osprchujete chodidla i lýtka studenou vodou, a postupně se můžete dopracovat ke sprše celého těla. Nic zvlášť příjemného to v té chvíli není, ale tělo se prokrví a v závěru krásně zahřeje.

Vyhýbejte se stresu

Není žádnou novinkou, že stres zkracuje život. Naopak pozitivní myšlení, smích a dobrá nálada život zlepšují. Dělejte si radost, poslouchejte hudbu, která vás nabíjí energií a radostí, noste oblečení, ve kterém vám je dobře, i barvy, v nichž se cítíte šťastně a příjemně. I malé detaily nám pomohou cítit se skvěle a zdravě.

Imunitu posílí veselí v rodině

Pokud jsou děti i rodiče šťastní, odrazí se to i na jejich zdraví. Od té doby, co se světu přiznala existence psychoneuroimunologie (věda zkoumající propojenost mezi psychikou a imunitním systémem), není pochyb o tom, že stav mysli ovlivňuje fyzické zdraví.

Přírodní prostředky proti celulitidě

Čočkový salát

Čočkový salát

11 hlasů
40min 573 kJ 80 Kč

Nejčtenější články

Tip na večeři

Krůtí kostky na cibuli

30 hlasů
60min 380kJ 145 Kč

Recept na libové krůtí maso s cibulí.

Podzimní polévka

13 hlasů
55min 332kJ 75 Kč

Sytá polévka s houbami.