Co je nového

.

Nové zprávy

Nemáte žádné nové zprávy

Zelenina bránící hubnutí

Lea Novotná více informací

Miluje svoji moudrou babičku a její koláče. Zuří nad neochotou prodavačů pomoci a nejí koprovku. Její sen je projet Jižní Ameriku.

Zobrazit další články autorky

4. 5. 2020 | Zdraví a diety

Copak může zelenina bránit v hubnutí? – řeknete si možná. A odpověď zní – bohužel ano. Ono totiž vždycky neplatí, že zeleniny můžeme sníst, kolik hrdlo ráčí, a ačkoli může být zdravá, při hubnutí zrovna pomáhat nemusí.

Cože? Neříkali nám přece vždycky, že zelenina je to jediné, co můžeme jíst, když chceme zhubnout? Že vždycky máme raději sáhnout po salátu a syrové zelenině, když nás hlad neomylně žene do náruče čokolády? Bohužel tak jednoduché to není. Ne každá zelenina a ne každý druh ovoce je při hubnutí vhodný. Vlastně je tomu právě naopak: Některé druhy dokonce mohou za to, že přibíráme.

 

Výzkum přes čtvrt století

Alespoň to je výsledek velké vědecké studie. Vědci Harvardovy univerzity 24 let zkoumali u více než 133 tisíc Američanů a Američanek, jaké ovoce a zeleninu jedí – a jak se jejich volba následně promítne na jejich váze. Při tom byly samozřejmě zohledněny i další faktory jako kouření nebo sport.

 

Uhlohydráty jsou nepřátelé

Ovoce a zelenina, které obsahují hodně uhlohydrátů ve formě cukru a škrobu, zvyšují rapidně hladinu cukru v krvi, která pak stejně rychle padá, takže máme zase brzy hlad. Naproti tomu ty druhy ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vlákninu a zároveň mají nízký glykemický index, působí na naši váhu blahodárně, protože nás dokáží zasytit na dlouhou dobu.

 

Co můžeme jíst bezpečně?

Vědci zjistili, že bobuloviny jako borůvky, maliny a jahody, jablka, hrušky, tofu/sója a květák vedou k tomu, že lidé na váze ztrácejí. K váhovému úbytku přispěly také brokolice, růžičková kapusta a zelené saláty.

 

Ruce pryč!

Zelenina s obsahem škrobu je naproti tomu příčinou váhového přírůstku. K takovým se počítá v první řadě kukuřice, ale také hrášek a brambory. Kdo nechce přibrat, měl by se také držet dál od banánů a hroznového vína. Banány mají hodně uhlohydrátů ve formě cukru a škrobu, a hroznové víno je velmi sladké – takže obsahuje hodně cukru. 

Zdravotní přínosy datlí

Houbová polévka s brokolicí

Houbová polévka s brokolicí

0 hlasů
1h a 10min 195 kJ 99 Kč

Nejčtenější články

Tip na oběd

Dušené maso s kari omáčkou

13 hlasů
1h a 40min 421kJ 95 Kč

Pro přípravu tohoto receptu můžete použít jakýkoli druh m...

Květák zapečený se sýrem

13 hlasů
1h a 20min 598kJ 85 Kč

Květák zapečený se sýrem a bramborami.